Eneseareng »

Tööta augustis koos minuga!
[04. august 2010 | Kirjutas: Kaido | 11549 korda loetud | kokku kommentaare: 17]

Õhtud on juba mõnusalt sumedad ja ritsikad lasevad tagahoovis laulda. See on mõnus. Kuigi suvi on imeline, ja eriti selle aasta suvi, meeldib mulle ka sügis. See on aeg, kui kõik, mis kevadel hoogu kogus ning kõrgele kõrgele tõusis, langeb taas, et siis järgmisel kevadel taas elule hakata. Mulle tundub, et suvi on justkui saagi lõikamise aeg, mitte sügis, nagu tavaliselt öeldakse. Kõik inimesed töötavad septembrist maini, lapsed käivad koolis ja kõik on justkui töö rutiinis. Kuid kevadel hakatakse mõtlema puhkuste ja suve peale. Kõik tunnevad, et üks ring on jällegi täis, ja on aeg tuurid maha võtta. Eestis on seda tunnetada eriti hea, sest meie aastaajad annavad selleks võimaluse. Kui meil oleks selline kliima nagu Sri Lankal - püsivalt 25-35 kraadi - , ei oskaks me üldsegi hinnata suve tähtsust, ja elaksime kogu aasta samas režiimis.

Suvi läheneb lõpule, aga see ei ole kõik
Jah, suve lõppu on juba natukene tunda, kuigi on alles augusti esimesed päevad. Paljud veel puhkavad, kuid mitmed mõtlevad juba järgmise hooaja tegemiste peale - mida võiks ära teha, kuhu võiks oma energia panna, ja mõni äkki hoopis, kuidas üldsegi järgmise kevadeni vastu pidada.

Aga suvi ei ole ju veel tegelikult möödas. Ning seetõttu soovitan võtta sellelt suvelt veel kõik, mis võtta annab. Mina ei mäleta igatahes nii ilusat ja sooja suve, nagu see sel aastal on olnud. Lihtsalt fantastiline. Mõõdukalt vihma, kuid praktiliselt iga päev on olnud päike. Ja mida muud, me põhjamaalased, suvel vajame kui Päikese kirgastavat energiat.

Mitmed inimesed on mulle kirjutanud ja küsinud, kust ma leian ikka distsipliini endaga nii aktiivselt tegelda? Mis ma neile öelda oskan ... Ütlen, et ma iga kord, kui mul on kahtlus, kas teha või mitte teha, valin ma tegemise tee. See on ka ainuke viis.

Nüüd kutsun ma sind osalema väikeses eksperimendis. Minu suur soov ja unistus on, et kõik inimesed, kes soovivad tegelda enesearenguga, sellega ka tegelda saavad. Ja saavad seda nii seetõttu, et nendel on selleks võimalused kui ka seetõttu, et nad leiavad eneses piisavalt soovi ja distsipliini sellega tegelda. Et muuta näiteks sinu esimene samm lihtsamaks, kutsun ma sind tegelema enesega augustikuus koos minuga.

Hakkame koos tegelema enesearenguga
Kuna meil on sellest imelisest suvest järel ainult üks kuu, peame me selle kasutama tõesti ära nii, et sa saaksid septembris öelda, et vot see oli suvi - ilus, soe ning ma alustasin ka enesearenguga. Mida me siis koos teeme? See on lihtne ... kutsun sind kaasa tegema nii ...

1. Ärka varakult
Kui inimesed on puhkusel, siis üks normaalne osa sellest on ka "välja magamine". Me usume, et tööaasta on meid ära väsitanud, ning et sellest taastuda, peame me magama hommikul kella kümneni. Aga see ei pruugi olla tõsi. Meie jaoks on palju olulisem õhtune uni, mitte niivõrd hommikune uni. Seetõttu kutsun sind augustis ärkama üks tund tavapärasemast varem. Näiteks, kui sa muidu ärkad tööl käies kell 7 hommikul, siis nüüd ärka kell 6. Võta endale üks tund, ja tee sellel ajal midagi, milleks sa tavaliselt aega ei leia. Näiteks loe midagi põnevat, mida sa oled tihti edasi lükanud. Või mine jaluta looduses. Või mediteeri. Või võta rahulikult tass kohvi ning naudi seda hommikut. Ära püüa kohe guruks hakata ning kõiki raamatutest loetud enesearengu harjutusi sellesse tundi suruda. Ei, see on sinu tund. Naudi seda, tehes seda, mida sa teha tahad, mitte seda, mida sa tegema peaksid ...

Mina isiklikult ärkan hommikul 5.45 välja arvatud pühapäeviti, mil ma magan nii kaua kui jaksan. Lihtsalt seepärast, et kui mõni hommik on raske ärgata, siis on mul endale vabandus, et ära muretse, küll pühapäeval saad magada.

Kuidas ärgata? Pane äratuskell endast eemale, et sa peaksid püsti ära tõusma. Ja kui püsti oled, tuleb sulle kindlasti pähe mõte, et läheks pikali tagasi. Siis lihtsalt ütle endale: "Ei lähe!"

2. Alusta meditatsiooniga
Meditatsioon on igale inimesele nii paljude positiivsete omadustega tegevus, et sellest võib kirjutada raamatu, mitte ainult ühe punkti. Aga kindel on see, et meditatsioon on sinu enesearengu ja enese avastamise nurgakivi. Läbi meditatsiooni puhastad sa oma teadvust ning teravdad oma meeli märkama maailmas asju, mida sa varem ei ole märganud. Sinu teadlikkus kasvab, sa hakkad olema teadlikum oma mõtetest, emotsioonidest ja hirmudest. Sa avastad, et sa oled rahulikum, sa ei ärritu nii kergesti ja sinu tolerantsus kasvab. Need on vaid murdosa meditatsiooniga kaasnevatest hüvedest.

Kuid meditatsiooni ainuke nõrk külg on see, et kõik tema hüved ilmnevad ainult läbi praktiseerimise. Sa võid kümme raamatut meditatsioonist läbi lugeda, kuid sa ei koge mitte ühtegi hüve enne kui sa ei hakka ise sellega tegelema.

Sa võid mediteerida hommikul või õhtul. Soovitatav on seda teha siis, kui saad võtta endale rahulikult 15 minutit ning keegi ei sega sind. Istu rahulikult, ning jälgi oma hingamist. See ongi kõik. Lihtsalt jälgi, kuidas sa hingad. Sul tulevad kindlasti mõtted pähe, kuid kui sa märkad, et oled mõtetega kaugele läinud, tule lihtsalt tagasi. Ja niimoodi iga päev 15 minutit.

Mina isiklikult mediteerin igal hommikul kell 06.30 ja õhtul 21.00 umbes 40 minutit. Seega, kui sa otsustad seda teha nendel aegadel, siis sa tead, et sa ei ole üksi.

3. Tee üks puhastuspäev nädalas
Suvel eriti oleme me toidu "peal", mis kiusab meie keha - näiteks grill. Mida raskemat toitu anname me oma kehale, seda raskem on tal seda seedida ning seda raskemalt tunneme me ka ennast. Kuna me ise saame alati nädalas kaks päeva puhkust, siis on üsna loomulik anda puhkust ka oma kehale.

Parim viis kehale puhkust anda, on teha üks kord nädalas puhastuspäev. Pakun selleks välja teisipäeva, mil ma kavatsen ka ise sellega alustada. Seega, nagu näed, on selles eksperimendis ka minu jaoks väljakutseid.

Hea viis keha puhastada, on teha veepäevasid. See tähendab, et joome päeva jooksul ainult vett. Kuid alustuseks sobib suurepäraselt ka puuviljapäev - söö teisipäeva jooksul ainult puuviljasid.

Kui otsustad teha puhastuspäevasid, ja sul on probleeme tervisega, siis kindlasti konsulteeri enne arstiga. Kui aga oled terve nagu purikas, siis anna aga kuuma. Meil kõikidel on keha ümber piisavalt varusid, et üks päev üle elada. Keha ainult tänab sind selle eest, mis avaldub teravnenud meeltes ning suurepärases enesetundes. Ja kaalu langemine on kõige selle juures veel boonus. Ning ekstra boonus on perspektiivis veel see, et meie keha harjub vähema toiduga ning tühja kõhuga, mistõttu mõjub see meie pikaajalistele toitumisharjumustele positiivselt. Ja see omakorda jällegi kaalule. See on hea.

Ning kõik. Rohkemaks ma sind üles ei kutsugi. Ma ei kutsu sind tegema tunde meditatsioone, afirmatsioone või muid imetrikke, mida sageli enesearenguga arvatakse kaasnevat. Ei, kutsun sind augustis kaasa tegema vaid üleval poole nimetatud kolme asja, ja ma luban, et sa tänad ennast septembris, kui sa need asjad kaasa teed. Ja miks ainult tänada septembris? Need on vaid esimesed sammud - päris sammud - enesearengus, mis muudavad pikas perspektiivis sinu elu. Eneseareng tähendab enda mugavustsoonist välja astumist. Ning eelpool nimetatud sammud on vähim ja turvalisim, mida sa enda jaoks teha saad, et alustada enda mugavustsoonist välja sikutamist. See tugevdab sinu distsipliini ning kasvatab pinnast tulevikus järgmiste sammude ette võtmiseks.

Tagasiteeks ei ole enam põhjust. Kõik need tegevused, ja veel palju muid tegevusi, mida inimesed oma arengu käigus teevad, on vaid kasulikud. Need avardavad meie maailmatunnetamist ja annavad elule uue tähenduse. Tee nüüd seda ka sina. Ja ära unusta, et sa ei ole üksi. Vähemalt mina olen iga päev sinuga. Kui sa ikka hommikul ei suuda endale "ei" öelda voodisse tagasi hüppamiseks, siis tuleta meelde, et sinu tiimikaaslane Kaido on samas seisus - ka temal on raske, kuid ta ei anna alla. Ning peale seda artiklit on veel kindlasti vähemalt kümme inimest, kes teevad sama asja. Sa ei ole üksi. Ning kui sa teisipäeva õhtul tunned, et kõht on nii tühi, ja tahaks nii väga minna külmkapi kallale, ka siis meenuta, et sa ei ole üksi. Sa ei ole mitte kunagi üksi. Me oleme koos sinuga. Nüüd, homme ja ka viie aasta pärast.

Tule, alusta oma isikliku arenguga koos minuga juba homme ...

NB! Jaga seda artiklit kõikide oma sõprade ja tuttavatega. Kõik inimesed on ära teeninud hea enesetunde ning rõõmsa meele. Ja ma luban, et eespool nimetatud tegevused annavad inimestele hea enesetunde ja panevad nad naeratama.

Et jagada seda artiklit oma tuttavatega, vajuta siin kohe all olevatele nuppudele (Artikkel meeldis? Jaga seda oma sõpradega:) ning saada see sõbrale e-mailie või jaga seda Facebookis

Artikkel meeldis? Soovi korral leiad siit lisalugemist ja vaatamist

Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Kursus
04. august 23:28 Erika kirjutas:
Ei tea kas olen mina vastuoluline inimene,aga ma ei taipa,miks peaks puhkuste aeg olema ikkagi suvi,külmal ajal on ju palju mõnusam puhata,suvel jagub energiat ka rohkem ja kõik tundub palju lihtsam ja kergem.Loodus puhkab ju ka talvel?Või elan ma lihtsalt vales kohas?
05. august 00:07 Marge kirjutas:
to Erika
No kui imeilusa suve peaks majaseinte vahel veetma, siis oleks lihtsalt kahju.. ei saa laadida end selle energiaga, mis suvel on.
Kui talvel oleks puhkus, siis oleks jälle seinte vahel, paljut sa talvel ikka väljas jaksad olla.

Meil põhjamaa inimestel on kindlasti suvel puhkust vaja. Seetõttu ei poolda ka seda, et laste koolivaheaega lühendataks suvel.
05. august 11:15 Viki kirjutas:
Need 3 ülesannet aitavad meil arendada elus millegi nö kunstiks muutmise aluseid ehk püsivust, keskendumist ja distsipliini (viimane ei pea olema midagi ebamugavat, vaid võib olla ka vabalt nauditav) :). Ilma nende kolme omaduseta ei ole võimalik saavutada mitte midagi, ka armastust ehk ühte meie põhivajadust.
05. august 11:18 Kati kirjutas:
Alustasin umbes kuu aega tagasi selle varase ärkamisega ja peab ütlema et need hommikud on olnud võrratud. Umbes kord nädalas vastavalt sisetundele teen pika une hommiku. Ja peab ütlema et selline süsteem sobib hästi :)
Ei maga maha oma võrratut elu ja samas pole ka väsimust.
05. august 11:56 Anu kirjutas:
Suvel ongi energiat rohkem ja puhkus tähendabki seda, et ei istu tööl vaid tegeled matkamise ja muude põnevate asjadega kodust väljaspool.
Avastasin, et ma ei tahagi puhkuse ajal kaua magada, sest energiat on nii palju.
05. august 13:50 Anne-Ly kirjutas:
Löön kindlasti kampa:))
05. august 14:27 Katre kirjutas:
Hüppan punti:))
05. august 15:47 Signe kirjutas:
Teeme ära!
05. august 17:03 Triin kirjutas:
julge pealehakkamine on pool võitu :D

ideid, mida hommikul teha on mul hunnikutega :D teate, ma olen ammu ammu mõelnud, et tahaks limbot osata tantsida :D :D päris lamp asi :D hommikul kõrvaklapid pähe, harjavars kuhugi üles ja lõbu hakkab pihta :D ja neid ideid on veel...huvitav, kas hommikul vene keele õppimine annaks tulemusi ka või mitte :D ja mediteerimist olen tegelikult tahtnud koguaeg proovida, aga jestas, mis mulle praegu meelde tuli...just eile mõtlesin, et mulle peaks keegi mingi tõuke andma, et kamoon hakka pihta millegagi, tegele endaga, ära ela ainult oma mehe nimel...leia ka enda jaoks aega :D oi suur suur aitäh Kaido!!! :)täna on selleks ideaalne päev! just täna juhtus minuga asju, mis võimendavad minu indu sellega tegelema hakata :) ma püüan endast parima anda :D

Kas kuskil saab teiste tegemisi ka näha? mis nad hommikul teevad, kuidas neil mediteerimine läheb jne? :D huvitav oleks, siis saaks ka ise indu oma tegemisi ellu viia :D
05. august 19:20 Hanno kirjutas:
..nii palju tüdrukuid lööb kaasa. See mulle juba täitsa meeldib.

No mis seal siis ikka, olen siis ka igal hommikul tavapärasest tund aega varem kohal:))
05. august 20:22 Ingrid kirjutas:
vee päevaga teen küll algust :)
05. august 23:50 Riho kirjutas:
Teisipäeva lõunani püsin tempos :)
06. august 06:45 suvitaja kirjutas:
Lahe!!!:)
Mina ka!
06. august 08:55 Ragne kirjutas:
Kindlasti löön kampa vee päevaga...
06. august 10:39 Martha-Maria kirjutas:
Esmaspäevast löön kampa! :)
06. august 14:24 Taimi kirjutas:
Proovin ka. Ehk toetab teadmine, et ma ei tee seda üksi.
09. august 19:09 Kristel kirjutas:
Proovida tasub alati :)
Löön ka kampa :)
Lisa oma kommentaar:
Sinu nimi:
Endise Eesti presidendi perenimi (kaslane):