Eneseareng »

Olla õnnelik. Ilma põhjuseta
[05. august 2009 | Kirjutas: Kaido | 11567 korda loetud | kokku kommentaare: 0]

Jah, kas pole hea olla õnnelik? Mõnikord võime me seda tunda võites loteriiga 100 krooni, mõnikord siis, kui meile kallis inimene ütleb, et ta armastab meid ning mõnikord lihtsalt looduses jalutades ning märgates seda hunnitut ilu meie ümber. Kust see kõik tuleb? Kust tulevad need emotsioonid, mida me nendel hetkedel kogeme? Ning kas need emotsioonid on tõesti sõltuvuses välistest impulssidest? Või me saame mõnikord olla ka lihtsalt õnnelikud. Ilma põhjuseta.

Eduteooria ütleb, et iga inimene, kes soovib saada õnnelikuks, peab esmalt saama edukaks. Kuid kas sellest piisab? Me näeme enda ümber rikkaid ja vaeseid, tarku ja rumalaid ning ilusaid ja koledaid. Kuid mida see muudab? Kas me saame väita, et kõik rikkad on õnnelikud? Või kõik targad on õnnelikud? Või hoopis, et ainult ilusad on õnnelikud?

Tegelik õnn ei sõltu meist ümbritsevast maailmast. Õnn ei ole auto. Õnn ei ole ilus maja. Ning õnn ei ole superlahe kaaslane. Õnn on meeleseisund. Meie teadlik valik olla õnnelik. Ilma põhjuseta.

Kust õnn kui meeleseisund alguse saab? Kui me otsime õnne kui meeleseisundi algust, otsime me iseennast välismaailmast. Kas sa oled olnud kunagi keerulises olukorras ning otsinud lahendust? Ja siis ühel hetkel avastanud, et see lahendus oli ju kogu aeg sinu sees olemas. Sa lihtsalt ei märganud seda.

Sama on õnne kui meeleseisundiga. See on kogu aeg meis olemas. Me ei ole lihtsalt võtnud endale aega seda teadlikustada ning kogeda. Me kogeme küll igapäevaselt paljusid erinevaid emotsioone nagu rõõm, kurbus, viha, solvumine, hirmud ning paljud teised, ja me teeme seda kõike alateadlikult, kuid me ei otsusta teada saada, mis tunne on olla püsivalt õnnelik. Me oleme nii rakkes kõikide nende automaatsete negatiivsete emotsioonide ja soovimatute mõtetega, et meil ei tule pähegi idee, et on olemas ka teine tee. Lihtsalt lahti lasta ja otsustada kogeda teist poolt. Olla õnnelik. Ilma põhjuseta.

Meie loomulik olek on rahu Me usume tänu oma elukogemusele ja tihti ka kodust kaasa saanud õpetustele, et meie loomulik olek peab olema muretsev ja mitte liialt lootev ning unistav. Kas teadsid, et USA-s läbiviidud uuringute tulemusena selgus, et keskmiselt on 17-aastane inimene kuulnud oma vanematelt ja koolist kokku 150 000 korda talle öeldud fraasi: "Ei, sa ei saa sellega hakkama!" Ning vastukaaluks on talle kinnitatud "Jah, sa saad sellega hakkama" vaid 5000 korda. See vahe on 30 kordne. Meid programmeeritakse terve nooruse endasse mitte uskuma ja pidevalt muretsema, kuidas hakkama saada. Ja just niimoodi me arvamegi, et meie loomulik olek peab olema muretsev ning kahtlustav kõige hea suhtes, mida me võiksime kogeda. Aga on olemas tee, kuidas taibata, et meie loomulik seisund ei ole muretsev, vaid hoopis rahulik, elurõõmus ning innustav. See tee on sisemine vaikus.

Lihtne viis taibata, kui rõõmsad me tegelikult oleme ning kui hästi me ennast tunda võime, on minna loodusesse. Ja lihtsalt olla. Me võime otsustada võtta end vabaks üheks tunniks kõigest ja lasta loodusel ennast mõnusalt paitada. Me võtame ennast vabaks mitte ainult töökõnedest ja e-mailidest, vaid me võtame ennast vabaks isegi muretsemisest. Jah, ma tean, et see tundub keeruline, sest on ju tõesti nii palju asju, millega igapäevaselt on vaja tegelda, aga ma kinnitan sulle, et kui sa lubad endale selle ühe tunni, tänad sa ennast hiljem. Jäta kõik koju, autosse või linna. Võta kaasa ainult üks asi - teadlikkus. Võta kaasa teadmine, et sa lähed loodusesse ja see mõjub sulle hästi. Sellest piisab. Ülejäänud jäta Looduse hooleks. Ta teab täpselt, mida sa vajad. Sa pead ennast ainult sinna kohale "vedama". Nagu sanatooriumisse. Kõik ülejäänud tehakse sinu eest ära. Nii ka seekord. Ja boonusena avastad sa tunni möödudes, et sinusse on hiilinud rahu. Kust see tuli? Keegi ei tea. Aga jäta see tunne endale meelde.

Kuidas olla õnnelik? Ilma põhjuseta Jäta see tunne endale meelde, sest sa vajad seda olemaks õnnelik. Ilma põhjuseta. Kas pole imelik, et minnes peale rasket tööpäeva loodusesse oleme me pinges, väsinud ja muretsevad. Aga peale ühte tundi looduses jalutades, või isegi pelgalt kivi peal istudes, toimub meis midagi märkimisväärset ning me tunneme ennast hästi. Meile võib tunduda, et siin on turvaline ja rahulik, ning võib-olla ei olegi need mured nii suured kui nad paistavad. Me tunneme ennast looduses nii pisikesena, ja nii tunduvad ka meie probleemid.

Aga kuhu need probleemid siis niimoodi ühe tunniga kaovad?

Mitte kuhugi. Muutus ei ole toimunud mitte välistes objektides, vaid sinu peas. Just seetõttu me saamegi olla õnnelikud. Ilma põhjuseta. Sõltumata välistest tingimusest. Sest kõik, mis on väljas, on meie sisemiste hinnangute, uskumuste ja harjumuste ning hirmude peegelpilt. Meie teadlik valik on, kuidas me nendesse suhtume. Ja kas üldse kuidagi suhtume.

Kuidas olla õnnelik ilma põhjuseta:

1) Tegele sellega, mida sa armastad Kui sa teed hetkel tööd, mida sa vihkad ja mis sind ei inspireeri, siis uuri välja, mida sa armastad ja mis sind tõesti käima tõmbab. Iga minut, mis on kulutatud tööle, mida sa teed ainult palga pärast, kulutab sinu energiat ja teeb sind õnnetuks. Leia oma kutsumus. Otsusta, mis on sinu kirg. Aga käitu targalt. Alusta tasapisi ja liigu edasi. Ära tee hullumeelseid käike nagu töölt ära tulemine teadmata, mis edasi saab. See peab olema tarkuse tee. Aga tee esimene samm. Kui sa oled avastanud, mida sa tõeliselt armastad, oled sa leidnud oma missiooni. Seda järgides tajud sa toetust, ja kõik kohandub vastavalt.

2) Usu endasse ning oma loovasse jõudu Tea, et sa oled piiramatute võimetega, sa kasutad hetkel vaid 10% oma potentsiaalist ja tegelikult sa võid saavutada kõik eesmärgid. Sinu ja sinu eesmärgi vahel on ainult üks asi - sinu uskumus, et sa ei saa sellega hakkama. Muutes oma uskumusi muudad sa oma maailma.

3) Julge astuda esimene samm oma eesmärgi suunas Esimene samm on alati kõige raskem, sest meie domineerivad mõtted ja alateadlikud uskumused hoiavad meid turvatsoonis ja ütlevad meile, et see on vale samm. Järgi oma südame häält ning astu see samm.

4) Ära kuula skeptikuid Kui sa alustad oma eesmärgi suunas liikumist, on sinu ümber vähemalt viis inimest, kes ütlevad sulle, et sa ei saa sellega hakkama. Sest see on nende uskumus. Aga ära lase sellel oma uskumuseks saada. Tuleta meelde, et sinu ja sinu eesmärgi vahel ei ole kunagi midagi muud kui piiravad uskumused. Keskendu oma eesmärgile ja sinu alateadvus toetab sind.

5) Kasuta polaarsusprintsiipi Iga kord, kui sulle tuleb pähe mõte, miks sa ei saa sellega hakkama, mõtle kiiresti, mis on selle täpne vastand ja keskendu sellele. Me elame polaarses maailmas ning kõikidel asjadel on kaks poolt - must ja valge, suur ja väike, juhtub ja ei juhtu. Meie teadlik valik on, kummale poolele me keskendume. Keskendu sina sellele poolele, mis toidab sinu eesmärki.

Olla õnnelik ilma põhjuseta on meie võime teadlikult valida endale meeleseisund, milles me elame. Kuigi meile tundub, et me oleme sõltuvad välistest tingimustest ja meie elus toimuvatest sündmustest, avastame me endaga tööle asudes kiiresti, et tegelikult on see meie teadlik valik, kuidas me ennast mingis hetkel tunneme. Meil on igal sekundil võimalus valida, millele me mõtleme, mida me tunneme, räägime ja kuidas tegutseme. Meil on kaasasündinud oskus vaadelda oma elu kui näitelava ja sellega interaktiivselt suhestuda. Aga kõik, mis seal toimub, ei ole Sina. Tegelik Sina on rahulik ja positiivne ning rõõmsameelne. Alati. Sõltumata välistest tingimustest. Sinu loomulik seisund olla õnnelik. Ilma põhjuseta.

Artikkel meeldis? Soovi korral leiad siit lisalugemist ja vaatamist

Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Kursus
Lisa oma kommentaar:
Sinu nimi:
Endise Eesti presidendi perenimi (kaslane):