Eneseareng »

Jõuludest me mööda ei saa
[22. detsember 2010 | Kirjutas: Kaido | 22551 korda loetud | kokku kommentaare: 45]

Detsember on üks imeline kuu. Inimesed on sõbralikud, teenindajad naeratavad rohkem ning isegi autojuhid on üksteisega sallivamad. Kas tõesti vajame midagi nii pidulikku, et olla hea inimene?

Jõulud kui tarbimismöll
Jõuludele saab otsa vaadata mitme erineva nurga alt. Üheks väga oluliseks jõulude omaduseks on nende mõju kaubandusele ja majandusele tervikuna. Kunagi ütles keegi kaupmees Äripäevas, et nende aastakäibest moodustab jõulumüük ca 40%. Kujutad sa ette? Peaaegu pool kogu käibest tuleb selle kaudu, kuidas inimesed ostavad sõpradele kingitusi. Hämmastav.

Mõnikord tundub mulle, et jõulude ajal võetakse inimestelt ära vaba tahe. Jah, suurem osa inimestest kahtlemata naudib jõulumelu, ostlemist ning pakkida saamist ja kinkimist. Mulle isiklikult meeldib selle kõige juures eekõige see melu, mis jõuludega kaasneb. Ostmine, kinkide tegemine ja saamine on sageli kuidagi liiga kunstlik.

Siiski on aga väga palju inimesi, kes võib-olla ei sooviks selles möllus kaasa teha. Kuid kas tal on võimalus sellest välja astuda? Tegelikult mitte väga - talt on ära võetud tema vaba tahe ning ta on paljuski sunnitud selle mölluga kaasa minema. Aga võib-olla on see isegi hea, sest see tõmbab muidu natukene üksilduse ning nukrameelsuse lõksu jäänud inimesed tagasi sotsiaalsele mängumaale ning nad peavad vähemalt koos oma sõpradega piparkooke jõulupuu all nosima.

Jõulud kui suhtlemise aeg
Sotsiaalsusest tulenebki jõulude teine väga oluline omadus - jõulud kasvatavad meie suhtlemist. Kui muidu oleme sageli uppunud töösse ning igapäevamuredesse, ja ei jõua kordki aasta jooksul sõpradele - sugulastele külla, siis jõulud võtavad meilt vaba tahte ära ka siin. Iga korralik inimene käib vähemalt jõulude ajal oma vanematel külas. Ja kui sellest natukene aega üle jääb, siis kohtub ka võib-olla vanade sõpradega.

Tänapäeva infoühiskonnas minetab otsene sotsiaalsus üha enam oma tähtsust. Kõik kolib ju internetti bittideks ja baitideks. Kui veel aasta tagasi uue inimese nime kuuldes ei osanud tema kohta midagi arvata, siis täna saad sa väga paljude eestlaste kohta pildi ette Facebookist. Kõik on justkui sinu peopeal. Ja siit tulenebki vastuolu. Kõik inimesed, kellega me sotsiaalmeedias suhtleme, tunduvad olevat meie lähedal, aga tegelikult me ei teadvusta, et me suhtleme mitte inimeste vaid kuvarite, klaviatuuride ning hiirtega. Nad tekitavad meis mulje, nagu me oleksime inimestega ühenduses, aga tegelikult ju ei ole.

Seetõttu on jõuludel väga oluline roll inimeste ühe põhivajaduse - sotsiaalse kuuluvuse - tagamiseks. Me muutume jõulude ajal taas inimesteks. Me otsime kontakti päris inimestega ning ütleme nendele möödaminnes ka mõne ilusa sõna.

Jõulud kui enesesse vaatamise aeg
Lisaks sellele, et meil ei ole muul ajal aega tegelda teiste inimestega, on meil veel vähem aega tegelda iseendaga. Meil lihtsalt ei ole mahti sellise "jamaga" tegelda. Kõik tundub ju korras olevat - mul on töö, kaaslane ning ka piisavalt raha. Mida siis veel õnneks vaja on?

Ega tegelikult ei olegi, kui pealispindselt läheneda. Uus vaatenurk võib aga tekkida, kui hakata küsima iseendalt, mille kaudu me õnne ja meelerahu oma ellu otsime? Tavapärane lääneühiskonnas valdav arusaamine õnnest on otseses seoses saavutuste ning omanditundega - me oleme õnnelikud siis, kui ma saavutan kõik oma eesmärgid, ja kui minu elus on inimene, keda ma armastan. Jah, see on väga õige lähenemine, aga see muudab meid natukene kergesti haavatavaks.

Kui me oleme kogu oma meelerahu ning õnne pannud sõltuvusse asjadest, mida omame, saavutustest, mis meile omaks saavad ning inimestest, kes meie elus on, võime väga kiiresti muutuda õnnetuks, kui me peaksime midagi nendest kaotama. Aga kaotus on ju elu loomulik osa.

Enesesse vaatlus muudab meid tugevamaks seestpoolt väljapoole. Me õpime iseennast tundma natukene põhjalikumalt, kui vaid enda emotsionaalne pealispind ja sellest lähtuv reaktiivne tegutsemine.

Jõulud on enesesse vaatamiseks väga sobilik aeg. Miks? Sest meil on siis natukene aega üle. Isegi, kui me väga soovime, ei tahaks jõululaupäeval tööd teha. Tahaks võib-olla lihtsalt istuda, kaminasse vaadata ning elu üle järele mõelda. Tahaks olla koos meie jaoks kallite inimestega ning küsida elult, mida sellel meile pakkuda on? Samuti tunda tänulikkust ja rõõmu sündmuste eest, mis meid rõõmustavad, ja mõistmist ning kannatlikkust nähtuste suhtes, mis meid kurvastavad. Igal asjal on põhjus - nii ka rõõmul ja murel meie elus.

Me ei saa jõuludest kuidagi mööda
Ja ei peagi saama! Ükskõik, kas sinu peas assotsieeruvad  jõulud tarbimise, suhtlemise, enesesse vaatlemisega või millegi muuga, on see kindlasti igavesti vahva ning positiivsust täis aeg. Meenutame kasvõi korraks lapsepõlve, kuidas me põlvede värisedes näärivana saabumist ootasime. Mina isiklikult pugesin tavaliselt diivani taha peitu, kuna ma ei suutnud oma hirmu kuidagi varjata. Alles kümme minutit hiljem julgesin sealt taas välja hiilida ning silmad kinni üks korralik "Põhjamaa" ära laulda. Jah, vanaisa Pauli lemmik oli see, kes oli kõva laulumees veel 82-aastaseltki. Ka teistele meeldis see laul, aga mulle meeldis ikka kõige rohkem kingipakk, mille ma laulu eest vastu sain. Mina naeratasin, ja kõik naeratasid. Isegi ilma põhjuseta.

Jõulud ongi aeg naeratamiseks ilma põhjuseta. Tavaliselt otsime kõikide asjade jaoks põhjust. Aga milleks? Ehk tasub midagi teha ka niisama, lihtsalt ilma põhjuseta. Alustada võime kasvõi sellest, et öelda iseendale, et kõik on okei. Kõik, mis on olnud, on okei - me ei saa seda enam muuta, ära muretse selle pärast. Kõik, mis on tulemas, on ka okei - me ei saa kõike ette näha, seepärast ei ole ka mõtet väga muretseda. Parem ole iseenda ja sind ümbritsevate inimeste suhtes heasoovlik ning sõbralik ja vaata, kuidas jõulud taaskord meie kõikide silmad särama panevad.

Ilusaid jõulupühi!

Artikkel meeldis? Soovi korral leiad siit lisalugemist ja vaatamist

Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Kursus
22. detsember 11:01 Ülle kirjutas:
Aitäh, et oled jagamas meiega oma mõtteid, mis panevad nii mõnigi kord enda sisse vaatama.
Häid pühi Sulle ja Sinu lähedastele ning võrratut uut aastat ja palju armastust!
22. detsember 11:03 Eva Õim kirjutas:
Tänan, Kaido, et hoolid oma artiklites ja loengutes teistest inimestest ning jagad neile oma tarkust.

Teie perelegi kõike kaunist!

Häid jõule ja edukat uut aastat!
22. detsember 11:11 Lola kirjutas:
Aitähh ilusate mõtete eest!
Südamlikku jõuluaega Teile !
22. detsember 11:22 Margit kirjutas:
Väga armas ja kosutav. Imetlen sinu visadust, olla alati kohal õigel ajal ja jagada sooje mõtteid ja anda julgust - olla mina ise.
Kauneimaid jõule ja rahulikku kulgemist !
22. detsember 11:31 Külle kirjutas:
Kaunist Jõuluaega Sulle ja Su perele!
22. detsember 11:37 Kristel kirjutas:
Tänan ilusate mõtete eest! Kena jõuluaega ja rõõmsat uut aastat!!!
22. detsember 11:42 gersti kirjutas:
Tänan heade soovide eest. Imetlen Sinu tahtmine head soovida, naeratada ja olla nii sõbralik. Soovin Sulle ja Sinu perele kauneid ja rahulikke jõulu pühi ja õnnelikku uut aastat.
22. detsember 11:59 Mõtleja kirjutas:
Suur tänu kõikide sinu ilusate ja rõõmsate tervituste eest,aga ilma Facebooki sinu sotsiaalne kontakt poleks meie kõigiga võimalik. Sinu kogemuste ja mõtete jagamine on muutnud mõne lugeja argipäeva.See pürgimine edasi ja see enesekindlus, veab lihtsalt endagi kaasa.See pole üldse tähtis kes kus kohal on,"lumelaviin" viib vägise kaasa ja peaasi,et oled jaganud uut mõtte kvaliteeti ja selles suunas liikumist. Oled ju Facebookis mõnelegi "karkude" eest,aidates liikuda uues "maastikus".Veelkord aitäh sulle ja kõigile. Soovin jõudu ja tahtmist olla lähedal, nii endale kui ka kõigile teistele. IGAS HETKES JA JUST NÜÜD!
22. detsember 12:47 Kaja kirjutas:
Kaunist ja rahulikku jõuluaega !
Meie perele tulid kurvad jõulud.20.12 kl.5.30 suri isa ja kl.6.20 suri õemees vähki.Mida selline ajastus tähendab , ei tea ? Võib teha oletusi ,aga kõigel on tähendus....
22. detsember 12:48 Anu kirjutas:
Mina saan ka ilma Facebookita läbi,naudin privaatsust :)
Tänud heade nõuannete eest! Hakkasingi juba ära eksima, nüüd olen jälle enda juures tagasi. Hea on olla rahulik ja stabiilne, kuulata oma sisehäält, mis näitab õiget teed.
Ilusat jõuluaega!
22. detsember 12:50 Mare kirjutas:
Tänan sind nende ilusate artiklite eest, mis sa oled meiega jaganud! Mõned neist on tulnud täpselt õigel päeval,kui ennast on sama küsimus vaevanud.Tahes tahtmata peab paika,et elu toob sinuni õiged vastused õigel ajal.
Aitäh ja ilusaid pühi sulle ja su perele!
22. detsember 13:01 Eve-Ly kirjutas:
Tänud Kaido! Olen ka olnud terve möödunud aasta Sisekosmose igapäevane külaline, kuid viimasel ajal olen märganud, et jääb ka mõni päev vahele ja isegi mitu..ja see on minu jaoks ainult hea näitaja :) ..järelikult olen arenenud ja ei pea enam nii palju tuge otsima :) Kõike kaunist Sulle, mõnusat jõuluaega ning kõikide soovide täitumist uuel aastal!
22. detsember 13:36 Monika kirjutas:
Hea Kaido!

Suur aitäh heade ning tarkade mõtete eest! On hea, kui keegi aeg-ajalt meelde tuletab ja hoiab meele ärksana.
Meeldivaid pühi Sulle ja Su perele!
22. detsember 16:14 Anneli kirjutas:
Soovin Kaidole ja ka kõikidele teistele ilusaid ja rõõmu rohkeid jõulupühi!
22. detsember 16:38 Gerli kirjutas:
Kaunist Jõuluaega Sulle ja sinu perele armas Kaido, Sa kohe oskad alati õigel ajal ilmuda minu meilboksi ja veel nii super mõtetega........:)

aitäh sulle
22. detsember 18:13 Monika N. kirjutas:
Aitah sulle nende tarkade artiklite eest, sinu kirjutised olnud mulle olulised iseendasse vaatamisel ja elu yle motisklemisel.Rahulikke joulupyhi sulle Kaido ja teistele sinu mottekaaslastele!!!
22. detsember 18:31 Anni kirjutas:
Mõnikord on nii tore, et osa asju oskavad tulla nii õigel hetkel... näiteks sinu kirjad ja lood. Ja siis tulebki jälle meelde korraks seisma jääda ja sügavalt sisse hingata ning aru saada, et kõik on ju päris hästi. Aitäh sulle!
22. detsember 18:48 Liisi kirjutas:
Tänud Sulle!!!!
Nii hea on alati Sinult kirju saada ja Sinu artikleid lugeda!!!!! Imelisi Pühi!!!!
22. detsember 19:23 Svetlana kirjutas:
Ilusaid Pühi Sulle ja Sinu perele!
22. detsember 20:22 Assar kirjutas:
Sõbrad!


Rahulikke jõule, head vana aasta lõppu ja vel paremat uut aastat!
22. detsember 21:06 Silvi kirjutas:
Muutus, ükskõik milline algab lihtsast naeratusest... Tänan Sind oma mõtete jagamise eest - see on lihtne ja armas. Soovin kõigile, ka Sulle ja Su lähedastele südantsoojendavat jõulurahu ja ühiseid toimetamisi uuel aastal!
22. detsember 21:56 Eljo kirjutas:
Tänan Sind,Kaido,heade soovide eest!Imetlen Sinu tahtejõudu,visadust ja heasoovlikkust jagada oma mõtteid ja kogemusi meiega.

Kaunist jõuluaega Sulle ja Su perele ja edukat uut aastat!
22. detsember 22:23 LY kirjutas:
Ilus kiri!
Äitäh! Ilusat jõuluaega ja lõbusat uut aastat!
22. detsember 22:34 maria kirjutas:
targad mõtted ja ilusad soovid, mis teevad südame soojaks.Soovin sulle ja sinu perele rahulikke ja turvalisi jõule.Meelerahu vanaaasta viimastesse päevadesse.
Entusiasmi ja energiat uude aastasse.
22. detsember 22:56 Aigi kirjutas:
Kaunist jõuluaega!
22. detsember 22:56 Katrin Suie kirjutas:
Aitäh Kaido! Ja ...Naerata:)) Ilusat Jõuluaega!
23. detsember 00:28 Merschedes kirjutas:
Oled oma positiivse ellusuhtumisega eeskujuks, kui kõik inimesed sellised oleksid, siis oleks paradiis MAAL.
Südamlikku jõuluaega sulle ja su kallitele.
23. detsember 07:46 Isandorav kirjutas:
Palju rahulikke jõule !;)
23. detsember 08:14 Maiu kirjutas:
Mõnel hommikul väsinult küsid,kas tasubki paotada ust,
Kas naeratus siis ka veel püsib,kui taevas on rusuvalt must.
Kogu elu kui lõputu äri,tulles laostunult,teadmata,kust.
Ära eneselt kunagi päri,kas võib kaotada naeratust.
Õues tänavail ükskõiksus kajab,tasa esikus avaneb uks,
keegi ikka Su naeratust vajab-kui ta jääbki ehk tundmatuks.
Kaunist Jõuluaega
Ja...Naeratage
23. detsember 08:16 Tea kirjutas:
Tänud Kaidole, kelle abil möödus aasta tunduvalt paremini!!
Kõikidele Kaidoga sarnaselt mõtlevatele inimestele aga minu poolt ehk üks esimesi soovitusi
Lugege Richard Bach "Jonathan Livingston Merikajakas" raamatut. Mind on see väga palju aidanud. Ja kui midagi tööalaselt teete, tehke seda südamega! Siis olete ise ka tunduvalt rahulikum. Minu aasta oli väga raske. Tegelesin väga suure asjaga, tundsin et ei suuda enam aga aastalõpul üllatati mind suure auhinna ja meelespidamisega. Siis sain aru, et kui midagi teha, tuleb teha seda südamega. Siis ongi südames rahu ja rõõm.
Ilusat pühadeaega kõigile!
23. detsember 08:27 Leevi kirjutas:
Kaido...jah, me oleme SIIA tulnud, et õnnelik olla...muu pole tähtis...kes ei ole, see õpib, kuidas olla...ja muud ei olegi...tähtsat...Kaido, ole õnnelik Sinagi...!
Jõulurahu, lumevalgust, häid mõtteid!
23. detsember 09:53 Otsija kirjutas:
Jõulud tõesti suruvad meid tihti raamidesse, et kuidas peame käituma, justkui ju hoolivamalt, armastavamalt ja kõik peaks olema imeline. See aga loob mingi teatud pingelise fooni, et kui nii ei lähe on kurbus veelgi suurem. Mul on hetkel lihtsalt selline olukord, kus tüli kaagaga tuleb veel lihtsamalt, sest ootused on suuremad paremini käitumise suhtes, aga minul tuli ka seega teise süüdistamine kergemini, et tema rikkus kõik ära. Ja nüüd olegi ummikus kuidas see vabaks lasta, seda on veel raskem teha sest ka lapsed on tülist osa saanud ja nüüd on tunne, et ka nende jõulud on kurvemad, et vanemda nii lollid on...Hetkel nutan ja püüan leida rahu oma hinges, et saaksin ka teised inimesed vabaks lasta..
Aga teile kõigile palju mõistmist ja rahu südamesse...
23. detsember 10:01 Kristel kirjutas:
Tänan Kaido, oled olnud inspireeriv ja toetav.
Kõike kaunist Sulle ja perele!
23. detsember 13:27 Kristiina kirjutas:
to: 22. detsember 12:47 Kaja
Sõdamlik kaastunne, Kaja! See on tõesti kurb ja väga raske kaotus...Soovn sulle siiski sisemist jõudu sellega toime tulla ja rahulikku jõuluaega.

Kaido, aitäh! Ma ei ole väga tihti käinud su blogides ega jälgi facebooki aga tunnen, et olen muutunud, ka tänu meilidele, mida aeg-ajalt saan, neid loen ja tunnen, kuidas niimoodi mõtlemine mind kohe, sel samal hetkel nii rahulikuks ja õnnelikuks muudab! Ma olen õnnelik, ma olen rahul sellega, mis ja kes mul on ja olen õnnelik ka vaid iseendaga. Tänu teisiti mõtlemisele olen hakanud väärtustama hoopis tähtsamaid asju kui asjad selle materiaalses mõttes. Inimesed mu ümber on hoopis paremad, ma naeratan tänaval neile ja isegi kui nad vaatavad mind, kui opakat, on mul ikkagi hea meel. Ma ei teagi, mille üle. Lihtsalt on! :))
Mul on elus olnud viimasel ajal mitu kogemust seoses sellega, et kui sa südamest midagi väga tahad, kohe väga-väga, siis nii see ka läheb. Ma ei oska seda isegi seletada, inimesed ütlevad mulle, et ju see on su saatus aga ma usun, et see on seotudki mu mõttejõuga ja ma olen nii õnnelik, et see toimib! :)

Soovin kõigile kauneid jõule ja palju ilusaid mõtteid, hetki iseenda ja oma lähedastega. Hoiame neid, kes meil on ja hoiame iseend!
Kõike kaunist!
23. detsember 20:21 Juta kirjutas:
Igal aastal süütab keegi
kuusel küünlad mille leegid
toovad vaikset jõulurahu
ja Su südamesse mahub
korraga nii palju head
et seda jagama Sa pead.
Häid jõule Sulle Kaido.
23. detsember 23:13 Siiri kirjutas:
Tänan, Kaido, olen Sinu artiklitest leidnud alati selle , mida hetkel vajan.Aitäh Sulle nende kõikide tarkade nõuannete ja õpetuste eest. Soovin,Sulle, ja Su perele ilusat jõuluaega ja head uue aasta algust!
24. detsember 00:14 Tiiu K. kirjutas:
Mõeldes südamesoojusele ja ka headele mõtetele, tuleb uus aasta kindlasti hea. Kõik on enda teha, see mis ootab uuel aastal ees.
Parimate soovidega uude aastasse Sulle Kaido ja Su mõttekaaslastele!
24. detsember 15:42 Tõnu kirjutas:
Ilusaid ja rahulikke jõule!
24. detsember 22:29 Martin kirjutas:
Ilusaid jõule sulle Kaido!
25. detsember 00:30 Kristel kirjutas:
Rõõmsat ja rahulikku jõuluaega Sulle Kaido ja Sinu perele ka! :)
25. detsember 15:11 Riinu kirjutas:
Rõõmsat pühadeaega!
26. detsember 10:59 Hilja Narusson kirjutas:
Tanu heade soovide eest.See eelnev lugu on suureparane.Ma ei saa aru,kas inimestel on praegusel ajahetkel nii raske olla aus iseenese kui ka teiste vastu. Kuhu on kadunud meie esivanemate au ja uhkus.Jumal on aeglane,aga oiglane.Parimate soovidega.
26. detsember 11:32 Gerta kirjutas:
Tänan heade nõuannete eest, need on liigutatavad. Häid jõule Sulle ja Su perele.
26. detsember 14:36 Roland kirjutas:
Tere tere
olen tahtnud ikka midagi omaltpoolt alati lisada, teen siis seda ühekorragi !
Autosõidukohapealt võib veel öelda kui ummikust rääkida, et autosõitu on võimalik peatada nagu elu et mõelda kuhu oleme me teel ja kuhu jõuame vaadates sihti ning arvestada takistustega,Ka autosõiduga on ju nii et kui sõita huupi mitu päeva järjest linnas ringi siis fakt on see et ühel hetkel jõuamegi me ummikusse kus lõpuks nõutult seisame ..MIKS....sest mõtlematu tegu ju sinna jõuabki
mida ma tahan öelda on se et ummikuid on alati võimalik vältida kuid siiski me kõik nendesse satume(ütlen et alati on võimalik vältida kuid ise ma just seal elu-ummikus hetkel istungi), ju siis on neid vaja et natukene ummikus istuda ja mõelda, nagu jõuludelgi ! :)

jõudu sulle Kaido, loen siin juba kerge aasta, ja loen ka kaks
Kena jõuluaega ka minupoolt teile kõigile !
26. detsember 15:14 Kaja kirjutas:
Aitäh ikka ja jälle elutõdesid meelde tuletamast nii paljudele inimestele nii meeldival viisil ja nii lugupidaval ja armastaval moel. Jõudu ja edu Sulle. Kaunist aasta lõppu! Naeratades
Lisa oma kommentaar:
Sinu nimi:
Endise Eesti presidendi perenimi (kaslane):