Eneseareng »

7 viisi parandamaks oma mälu
[16. aprill 2010 | Kirjutas: Kaido | 15653 korda loetud | kokku kommentaare: 5]

Oled sa kogenud mõnikord, et ei suuda piisavalt hästi kõiki asju meeles pidada? On need siis olulised koosolekud, telefoninumbrid või lihtsalt igapäevased asjaajamised, aeg-ajalt kogeme me kõik, et meie mälu ei teeni meid piisavalt hästi.

Eriti oluliseks on mälu efektiivsem kasutamine muutunud praegusel kiirel tehnikaajastul, kui meil on kombeks kõik vajalik üles kirjutada või märkida ... ning siis hakkame me meenutama, kuhu me kõik need tähtsad asjad kirja panime.

Siiski on olemas lihtsad ning kergesti rakendatavad sammud, et asju paremini endale meelde jätta

1. Kasuta kõiki oma tunnetusvahendeid
Kui sa proovid midagi meelde jätta, siis kasuta sel hetkel nii paljusid tajusid kui võimalik. Püüa tajuda lõhnasid, mis sind sel hetkel ümbritsevad, kuula helisid ning vajadusel katsu midagi, mis aitab sul seostada praegust hetke sündmusega, mida püüad meelde jätta.

Selle põhjuseks on meie aju suutlikkus luua üha tugevamaid neuronvõrkusid. Mida rohkem me anname oma ajule mälestuse talletamise hetkel infot, seda lihtsam on tal sündmust meelde jätta.

Selline mäletamine eeldab muidugi teadlikkuse kasutamist. Me peame olema tõeliselt valvel nendel hetkedel, kui me mälestust talletame, et mitte "maha magada" ühtegi olulist aspekti.

Alustamiseks on hea treenida lihtsalt oma teadlikkust - püüa iga päev igal võimalikul hetkel olla teadlik sündmustsest, mis sinu ümber aset leiavad. See on lihtne praktika, aga väga võimsate tagajärgedega.

2. Kasuta huumorit
Mis võiks olla lõbusam, kui asju meelde jätta huumori kaudu? Kui sa oled olukorras, mida on vaja värvikalt hiljem meenutada, siis tee selles olukorras kõvasti nalja. Kui sa saad selle tõttu korraliku kõhutäie naerda, siis on pärast hoopis katsumus seda kõike unustada.

3. Ära muretse asjade pärast! Ole positiivne!
Teadlased kinnitavad, et igapäevane negatiivsus hämardab meie mõistust ning muudab ka asjade mäletamise nõrgemaks.

Kuigi kõik meist on vähemal või rohkemal määral kokku puutunud "külgetõmbeseadusega" ning nn "Secreti"-klubiga, ei saa seda kõike siiski new age turjale panna. On olemas kindlad ning veenvad tunnistused selle kohta, et kui inimene on positiivne, avaldab see otsest positiivset mõju tema ajutegevusele ning seekaudu ka mälule.

4. Vaata tulevikku
Üheks heaks praktikaks asjade mäletamiseks on end ette kujutamas mingit tegevust tegemas tulevikus. Näiteks, kui sa soovid meeles pidada ülehomset kohtumist, siis visualiseeri endale värvikalt seda kohtumist ette. Kujutle, kuidas sa kohtud nende inimestega, kuidas sa riides oled, missugune on ruum, kus te kohtude ning missugused lõhnad selles ruumis parajasti on? See tehnika on seotud esimese tehnikaga ning selle kaudu loome me oma ajju tugevama neuronstruktuuri antud sündmuse kohta, mis aitab seda ka paremini mälus hoida.

5. Seoste kasutamine
Seoste kasutamine on kõige lihtsam ning ka kõige enam kasutatav tehnika mälu kasutamiseks. Selle käigus loome me seosed meie mälus juba olevate sündmuste ning uue informatsiooni vahel. Mida tugevamat olemasolevat infot me seosena kasutame, seda lihtsam on selle külge ka uut informatsiooni lisada

6. Tükelda informatsioon
Kumba numbrikombinatsiooni on lihtsam meelde jätta - kas 128989398098 või 12 - 898 - 939 - 8098? Jah, ma usun, et viimast. Teadlased on kinnitanud, et meie mälu suudab paremini meelde jätta infot, mis on tükeldatud väiksemateks osadeks.

Esmakordselt tuli selle ideega välja 1956. aastal Georg A. Miller oma uurimistöös "Number seitsme maagia, pluss - miinus kaks: Meie infotöötluse võimekuse piirangud" (The Magical Number Seven, Plus or Minus Two: Some Limits on our Capacity for Processing Information ), millest alates on nendele uuringutele palju kinnitust leidnud ka teised teadlased. Kui soovid, või Milleri tööga lähemalt tutvuda siin: Georg A. Miller

7. Kirjuta üles
Muidugi on see liiga lihtne, et üldse sellest eraldi rääkida, sest me kõik kirjutame asju üles, et neid mäletada. Ja mis on selle suurim probleem samas? Jah, et hiljem kõike seda üleskirjutatud infot taas üles leida.

Üles kirjutamise eelis on just see, et me saame hoida oma pea puhtana ning lisaks info mäletamisele ei pea me kogu aeg olema režiimis: "Et ma jumala eest seda ära ei unustaks!". Seega tühjendame me oma pead regulaarselt materjalist, mida me just sel hetkel ei vaja ning seetõttu saame me olla rahulikumad ning tegelda nende asjadega, mis on just praegu olulised.

Allikas: www.blifaloo.com

Artikkel meeldis? Soovi korral leiad siit lisalugemist ja vaatamist

Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Kursus
16. aprill 14:28 Leevi kirjutas:
Keele oppimisel vaata ules, naiteks lakke, kas vasakule voi paremale, soltub inimesetuubist, milline ajupool tal on domineerivam, ja kirjuta oma vaimusilmas see sona ules, nii mitu korda kui vajalikuks pead ja see viis aitab sona meelde jatta. Olen seda ka ise proovinud.
17. aprill 14:43 Gerta kirjutas:
Väga head mälu harjutused
18. aprill 00:29 Merike kirjutas:
Ega pea ole prügikast, et kõik meeles püsiks. Muidu usun, et vähemtähtsad asjad lähevad enne meelest, aga mõnikord eriti suurema stressi aegadel, on ununud ka üht-teist olulist. Rohkem positiivsust tõesti. Kui mõtlen, et miski mul nagunii meeles ei püsi, siis nii ongi.
21. aprill 19:09 Ketlin kirjutas:
Head viisid parandamaks mâlu,tânud:)
Tànud ka Leevile hea soovituse eest!

Pâikest ja positiivsust;)
28. mai 22:43 annely kirjutas:
huumor lahendab kõik.
Lisa oma kommentaar:
Sinu nimi:
Endise Eesti presidendi perenimi (kaslane):