Eneseareng »

Kuidas alustada enesearenguga?
[21. september 2010 | Kirjutas: Kaido | 16947 korda loetud | kokku kommentaare: 14]

Hommikune liiga pikalt magamine, teha vajavate asjade edasilükkamine, pidev halb tuju ning enesetunne, kaotatud usk enesesse ning elusse ...

Need on vaid vähesed olukorrad, millega inimesed oma elus silmitsi seisavad ja mis tekitavad neis stressi ja masendust. Kui küsida kelleltki, kuidas sul läheb, on vastuseks üldjuhul "Hästi, aga alati võib paremini minna." Mida see veel õigupoolest tähendab, et võiks paremini minna? Paremini millest? Ja miks ta siis ei lähe paremini?

Nüüd oleks vist õige hetk jälle hakata rääkima eesmärgistamisest ning visioonide püstitamisest. Aga ma ei hakka sellest rääkima. Sest sellest ei ole mitte mingisugust kasu. Mulle tundub, et eesmärgistamine, eesmärkide saavutamine ning oma ideaalelu loomine on viimase paari aastaga Eestist üle käinud nagu üks korralik torm. Igal pool räägitakse ühest ja samast asjast - tea, mida tahad; tee tegevusplaan; saavuta unistused. Aga kui nüüd korraks vaadata kõikide nende inimeste elusid, kes on püüdnud selle siis ette võtta ja ära teha - kas nad on ka reaalselt midagi saavutanud ja ära teinud? Jah, suur enamus ei ole mitte midagi ära teinud. Miks?

Ma siiralt usun, et kogu see edu- ning eesmärgistamise teooria hakkab pihta valest otsast. Ja nüüd on mul siin väga hea rääkida, sest ma olen selle tee lihtsalt risti ning põiki läbi käinud. Ma olen järgi proovinud kõik need asjad, mida kõik need kuuruud ja treenerid soovitavad, ning püüdnud siis nende õpetuste järgi elada. Kuid missugune on tulemus? Ehh, raske hinnata. Kuid siin on vähemalt mõned mõtted.

1. Tea mida sa tahad ehk püstita endale eesmärgid
Siin algabki kogu see "ooper". Kõik suured õpetajad soovitavad julgeda elada külluslikult ning tunnetada, et sa oled rikas, armas ning terve. Ja mida inimesed siis üldjuhul oma eesmärkideks kirjutavad - jah, miljard dollarit pangakontole, neljakorruseline maja, prints charming ja üleöö 15 kg langenud kaal.

Aga halloo?! Kust ja kuidas peaksid need asjad meie ellu tulema? Kui sa oled tõesti üks nendest, kes näiteks aasta tagasi kuulis esimest korda sellest, et meie mõtlemisel võib olla meie tulemustele mõju, ja sa kirjutasidki oma märkmikukesse kõik need ilusad asjad, millest sa oled kogu elu unistanud, siis võta nüüd see märkmik kätte, vaata nendele asjadele otsa ja küsi endalt: "Kuidas on praktiliselt võimalik, et need asjad minu juurde tulevad?" Kas lihtsalt ilmuvad kuskilt?

Ma usun, et meie suurim mure eesmärgistamises on see, et me püstitame valesid eesmärke. Me usume olevat enda eesmärgid teatud standardid, mis on ühiskonna poolt meile peale programmeeritud - jah, kõik need edukaks olemise standardid - , ja siis hakkame nendest unistama, kordagi mõtlemata selle peale, kuidas nende saavutamine praktikas võimalik peaks olema. Jah, selle peale me ei mõtle, küll aga mõtleme me pool aastat hiljem ja ühtegi eesmärki saavutamata, kui halb elu on ja kuidas kõik on mõttetu. Tegelikult pole aga elu mõttetu, vaid sinu eesmärgid ja lähenemine nendele oli täiesti mõttetu.

Soovitus nr 1: Unusta kõik oma eesmärgid ära ja saa aru, mida sa oma elult tegelikult tahad. Vihjeks võib olla, et ehk tahab iga inimene rahu, rõõmu ning vabadust. Kõik need asjad, mida me tavaliselt endale tahame, usume me meile rahu, rõõmu ning vabaduse toovat. Aga ohh seda illusiooni!

2. Mõtle õigeid mõtteid
Kui inimene on oma eluga raskustes ja ta otsib väljapääsu, siis üks korralik "saladuse" või eesmärgistamise raamat tundub talle parim lahendus. See räägib talle inspireerivalt, kuidas kõik on elus ikka võimalik ning tuleb ainult hakata mõtlema õigeid mõtteid. Ning just seda siis inimene tegema hakkab - mõtlema õigeid mõtteid.

Mis aga tegelikult tema elus toimuma hakkab, on nagu lauda renoveerimine, mida alustatakse fassaadist - kõik mustus jääb sisse, aga uus ning uhke fassaad tõmmatakse peale. Teised inimesed kõnnivad mööda ning vaatavad, et oi kui ilus maja. Ning maja omanikul endalgi võib selline mulje jääda, kui ta majale peale vaatab. Aga iga kord, kui omanik üksi jääb, tunneb ta ikka ja jälle, kuidas ustest ning akendest ajab välja sinna aastatega kogunenud sõnniku lõhna.

Soovitus nr 2: Mõtlemine on vaid mentaalne protsess ning ainult selle muutmine ei saa meid aidata. Meil on vaja mõista, mis toimub sügaval meie sees, et muutus saaks toimuda seestpoolt väljapoole, mitte vastupidi. Ei ole mingit vahet, kas sa mõtled "Ma olen rikas ning ilus" või "Ma olen George Bush". Kumba sa usud? Kindlasti mitte viimast. Miks siis uskuda esimest - need on oma olemuselt täiesti identsed väited, ainult fassaad on erinev?

3. Hakka tegutsema
No selle punktiga on kõik ikka veel eriti naljakas. Ma ei kujuta ette, kust meile on selline arvamus tekkinud, aga millegipärast usume me, et juhul, kui me oleme kümme aastat oma elu teatud viisil elanud, ning nüüd oleme me oma eluga ummikus, siis isegi siis, kui me ei muuda oma tegevustes ja harjumustes mitte midagi, vaid ainult mõtleme mõned korrad nädalas oma eesmärkide peale, muudamegi me oma elu. Kas üks terve mõistusega täiskasvanud inimene tohiks üldse niimoodi mõelda? See on umbes sama olukord, kui ma olen kümme aastat kartulit kasvatanud ning üheteistkümnendal aastal olen sügisel pettunud, kuna kevadel maha pandud kartulid ei anna saagiks peeti. No kuidas see ikka meie maailmas võimalik saab olla? Kuidas me saame oodata põllult peeti, kui kümme aastat on kartuli mahapanek andnud meile kartulit? Isegi, kui me käime igal õhtul põllu veerel loitsu laulmas ning visualiseerimas, annab kartul ikkagi kartulit. Kartul ei saa anda peeti. Ning just nii annavad meie tegevused alati ühesuguseid tulemusi. Kui me soovime midagi reaalselt muuta, peame me muutma reaalselt tegevusi, mis uute tulemusteni viivad.

Soovitus nr 3: Enne kui sa hakkad ennast süüdistama selles, et sa oled luuser ning sinu elu ongi mõeldud olema üks hädaorg, võta paber ning pliiats ja vasta kolmele küsimusele:

1) Kas sa tead üldse, mida sa tegelikult oma elult tahad?
2) Missugused on olnud 5 konkreetset sammu, mida sa oled eelneva 3 kuu jooksul selle nimel teinud?
3) Kui need sammud puuduvad, siis miks sa oled õnnetu, et midagi ei ole muutunud?


Kuidas alustada enesearenguga?
Eelmisel nädalal küsisin ma Facebookis inimestelt, miks nad tegelevad enesearenguga? Minu suureks heameeleks oli enamuse vastus, et nad soovivad leida sisemist rahu ning tasakaalu. Ka mina usun sellesse. Olles uurinud meie maailma ehitust kõige pisemate detailideni välja eelnevad 2 aastat, julgen ma väita 100% kindlusega, et meie maailm muutub seda värvi, mis värvi me oleme ise. Mitte seda värvi, mis värvi me tahame olla, mõeldes kogu aeg selle peale, vaid just seda värvi, missugune on meie päris enda sisemine värv. Just nagu juhtub siis, kui sa paned teepakikese kuuma vette - vesi muutub just seda värvi, nagu on tee selles pakis.

Kuna iga inimese tegelik unistus on meelerahu, rõõm ning vabadus, siis ei ole muud võimalust õnne kogemiseks, kui hakata enda sisse looma rõõmu, rahu ning vabadust. Seda tunnet ei saa luua ühiskondlike ootuste poolt installeeritud programmid - seda tunnet saab luua ainult meie vabanemine nendest programmidest. Kui me soovime tõesti midagi ära teha oma elus ning sellest rõõmu tunda, siis me peame mõistma, kuidas meie maailm töötab ning kuidas meie töötame. Ja selles aitab meid ainult distsiplineeritud ning järjepidev töö iseendaga. Teist võimalust lihtsalt ei ole olemas. Eesmärkide püstitamine on täiesti normaalne tegevus, mis viib meid elus edasi. Aga nende saavutamine ei ole pelgalt mõtlemine sellest. Esiteks peame me valima enda eesmärkideks päris enda eesmärgid, mis tõesti resoneeruvad meiega, ning teiseks peame me endaga päriselt tööd tegema. See viib meid vabanemisele

Sisekosmose viimane Eduteadvuse seminar toimub sel laupäeval Tartus. See on üks võimalus mõista, mis on sinu päris eesmärgid, ja kuidas endaga päriselt tööd teha, et vabaneda seestpoolt väljapoole. Täpsem info siin.

 

Artikkel meeldis? Soovi korral leiad siit lisalugemist ja vaatamist

Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Kursus
21. september 09:41 PiPa kirjutas:
Armas Kaido!

see oli nüüd küll üks väga teemasse artikkel- jõudsin ise just 3 päeva tagasi sellele samale arusaamisele- ja usun et sa tead, mida tähendab see sisemine vabanemise tunne, mis tekib, mõistmisel, et maailmas ongi tegelikult kõik hästi- kui ainult osata seda näha, mina otsisin, otsisin kaua, otsisin viise, kuidas midagi muuta, proovisin jõuga, kavalusega, trotsiga ja siis äkki ühel ööl tuli selginemine- miks mitte proovida armastusega muuta seda, mida ma muuta tahaksin ja hakkasin rääkima iseendaga- vaata nüüd ennast, 10 aastat ühte ja sama, aina samad probleemid, muremõtted, tunne, et keegi ei armasta...oot, kuidas nii, et keegi ei armasta? aga miks ei armasta?
ja siis ma saingi aru, et kuidas saab keegi mind armastada, kui ma ise ennast kogu aeg muserdan ja hävitan pideva negatiivsusega, ma ei anna võimalustki asjadel muutuda, kuna ma ise kogu aeg oma ellu kutsun oma kohutavate negatiivsete mõtetega häda ja viletsust, mis omakorda on minu hirmude tulemus.
Muuda midagi iseendas- ja ma olen siiralt õnnelik, et tänu sinupoolsetele juhstele ja suundadele, olen nüüd lõpuks saavutanud selle, mille poole olen püüelnud juba 2 aastat. olen vaba oma tegevustes ja oma mõtetes- midagi ei juhtu, kui ma ärkan hommikul kella 6 asemel kell 10, maailm ei jää sellest seisma- aga minul oli küll vaja sellest pöörasest keerisest välja saada, ma võitlesin, valasin pisaraid, olin külmavärinates...aga ma ei andnud alla kuna sisetunne ja süda ütlesid- murra sellest läbi ja teisel pool seda väravat ongi see, mida sa otsid.
aitäh sulle, Kaido, et mu ellu oled tulnud läbi interneti ja et oled aidanud kaasa minu elu muutmisele.

Päikest, rõõmu, õnne ja edu sulle kõigis ettevõtmistes.
See, mida sa teed, on lihtsalt imeline.
P.S. Pean veel mainima, et sinu eduteadvuse kursusel ma siiski osalenud pole, kuigi oleks tahtnud, paraku pole mul selleks olnud raha, aga ma tean, et kui nii on määratud, siis me kohtume ühel päeval päriselt ka...
21. september 10:40 Juta kirjutas:
Edu Sulle Kaido.
21. september 18:34 Ken kirjutas:
Kõik on väga õige... aga kui sul puudub ENESEKINDLUS!!! ei sa sa enda sisse mitte midagi luua ei meelerahu, rõõmu ega VABADUST!!!
22. september 11:14 Angela kirjutas:
No tõesti ,kartulist ei tule peeti ja pole võimalik õhtul vanas majas magama minnes ärgata hommikul lossis .Aga kui tegelda enda mõttemaailmaga ehk siis enesearenguga ,et mis ma õieti siis tahan, selgub et ei tahagi lossi ,ega miljonit ,hoopis hingerahu sooviks ja tegeleda endale meeldivate asjadega.Nii lihtne ,aga selleni jõudsin ma lõhki laenates põhja minnes ja sealt nüüd üles ronides ja tagasi makstes ,aga õnnelikuna ,et elan.Tänan Kaido ,et sa olemas oled.
22. september 15:31 elerin kirjutas:
Sinu kirjutusi hakkasin ma lugema eelmise aasta sügisel, üks sõber soovitas, siis lugesin suurimsaladus.ee lehelt. Sain palju jõudu ja abi Sinult ühe asja lõpuni viimiseks. See oli tõesti oluline, et ma tegin selgeks endale, kas ma kindlasti tahan seda või mitte, see peab selgeks tegema ning siis saab edasi tegutseda, aga nüüd järjekordsetl on mul elus seisak. Ma ei tea mida elult tahta, tõesti ei tea? Jah meelerahu, vabadust, rõõmu, aga need nii üldised. Igasugu mõtteid on peas, tahan elukohta avhetada, kas ikka tahan, töökohta vahetada, elukaaslasega on suured probleemid, kas üritada päästa mis on või alustada uuesti, mida tahan?? Kuidas saada teada mida tahan, enne ju ei tea kui olen järgi proovinud? Otsin uue elukoha, pärast kahetsen, lõpetan suhte, kas on õige otsus? Kuidas jõuda selguseni mida tahan?
22. september 15:36 Kaido Pajumaa kirjutas:
@Elerin!

Jah, ega kõikidele nendele küsimustele ei saa mitte keegi teine vastata. Aga ma julgen sulle soovitada, et unusta ära kõik need eesmärgid ja soovid, mis sul on ning hakka tegelema lihtsalt sellega, et leiaksid uuesti sisemise tasakaalu ning rahu. Imeväel hakkavad kõik muud valdkonnad ka siis sinu elus lahenema.

Ühesõnaga, ära teagi, mida sa tahad. Ära taha mitte midagi - hakka otsima lihtsalt rahu, nii enda seest kui väljast.
22. september 17:59 Lyannita kirjutas:
Mina jälle ytleks nii, et kui ei saa aru mida sa tahad voi on valik mitme asja vahel, siis lihtsalt kujuta endale ette molemat varianti. Kujutad ette, et lähed sama moodi elus edasi - kas oled sellega rahul? Ja siis jälle motled kuidas oleks elu teisti, kui sa vahetad näiteks elukohta, mis sellega kaasneks? Mind on see palju aidanud , kui olen kahelnud kas teha muutus voi mitte. See varaint mis hinge helisema paneb, selle ka olen valinud ja kahetsema pole pidanud! Aga loomulikult tuleb jääda nii öelda reaalsusesse, elukohavahetusel ikka teada kuhu sa edasi suundud ja mis selle muutusega kaasneb. Mitte lihstalt ettekujutada, et vahetan kohta ja sellega ka probleemid kaovad, igal pool on uued ja teistsugused väljakutsed ja "probleemid". Kuidas saad hakkama ja millist uut kodu sa soovid jne!
Edu ja julgust!
22. september 19:56 Virve Auble kirjutas:
Mulle vaga meeldib see lauda renoveerimise naide. See ju ytleb koik kuidas me motleme ja kaitume.Ja siit tulebki see ytlemine,et lihtsam on uue maja ehitamine kui vana maja renoveerimine.
23. september 20:10 rjr kirjutas:
Inimene on rahul kui ta läheb oma ustest, oma teed, oma südame järgi - siin on vaja, et hing ja mõsitus oleks kooskõlas - valit eesmärgi poole, kusjuures TEE on tähtsam kui tulem.
23. september 20:13 rjr kirjutas:
Kaidost on palju kasu,sest ta oskab juhtida tööle iseenese kallal. Ja teeb seda kogu aeg ka ise...tööd enese kallal.
02. november 10:34 rahulolev kirjutas:
Meeldis väga @Elerini kommentaar ja olen samal arusaamal, kui sa ühel heal päeval avastad, et sa ei taha tegelikult mitte midagi, sest sinuga on kõik väga hästi, hakkavad tulema väga imelised pakkumised, inimesed ja olukorras sinu ellu.
Sa oled vaba oma mõtetest, kuidas peavad asjad elus käima, sa lihtsalt elad.
Vaimne teekond on igalühel erinev, sest kõik me oleme vaimsed olevused ja areneme me koguaeg, areng ei ole miski, mida saad sa näpu vahele võtta ning uurida.
Jama tekib siis, kui me hakkame pingutama ja pidevalt sunnime ennast arenema.
Kes on see tark ja ütleb, milline tee on ainuõige vaimseks arenguks kõigile ühtmoodi ja kus on see finiš, et saaksime öelda, et TORE, NÜÜD OLEN MA LÕPLIKULT ARENENUD.
Mulle meeldib ikka ja jälle ühest vanast ja heast filmist üks lause ME EI OLE TÄNA NEED, KES ME OLIME EILE JA ME EI OLE HOMME NEED, KES OLEME TÄNA.
Areng toimub meiega ka siis kui me sellesse koguaeg ei sekku, sellest tundest tekib lõpuks tasakaal ja enesega rahulolu.
02. november 13:39 õppija kirjutas:
Ehk tuleks, küsimus püstitada nii, KUIDAS PÜHENDUDA ENESEARENGULE.
See, et me ei mõtle enesearengule igapäev, ei tähenda, et me ei arene.
11. november 13:19 Ly Kerdo kirjutas:
Nii tore kaasa mõtiskleda ja tõdeda ,et tõesti, nii lihtne see ongi ja nii raske on sellepeale tulla
edu
30. jaanuar 23:18 Kaari kirjutas:
Olen siin viimasel ajal lugenud päris palju kirjandust teemal SISEMINE JÕUD. Näiteks Louise Hay pani väga hästi raamatusse kirja, et meid kõiki juhib tegelikult see mingi kõrgem jõud, ning kõik, mis meiega juhtub, on põhjusega. Mis ta sellega öelda tahtis, on siis kindlasti see, nagu igaüks teistki aru saab, et elu parandab ise oma vigu, sorteerib saasta ja vahel teebki igasuguseid drastilisi lükkeid, millest tegelikult selline enesearendust pooldav inimene tavaliselt suudab õppetükki välja kaevata ja suhtuda sellesse nii positiivselt kui võimalik, ning vast isegi mõelda, et kunagi tulevikus toob see praegune PROBLEEM kaasa mingi hea pöörde, mis ilma selle probleemita tulla ei saaks.
Selles teadmises on muidugi ülim rõõm elada, kuid vahel tekib tõesti küsimus, näiteks kui saksamaal süütu 10-aastane poiss tapetakse, et kus need kõrgemad jõud SIIS olid ja mille jaoks reaalselt mõnikord kõik see julmus ja koledus juhtub. Isegi endal on vahel tõesti rasked olukorrad, kus tundub, et mõlemat pidi minnes oleks nagu kaotus, siis sellistel hetkel paneb ka kuidagi silma kortsutama, et MIKS mul nüüd on vaja lõppudelõpuks seda jama endal kaela, sest sellest ei saagi reaalselt mitte midagi head tulla.

Ma muidu usun väga kindlalt mõistuse jõudu ja sedagi, et meid juhitakse vahel millegi kõrgema poolt ning ma ei tahaks üldse kibestunud olla ega midagi, ja armastada ning uskuda seda, kuid KUIDAS seda usku endasse säilitada hetkedel, kus paratamatult tunned, et see vajalik abikäsi sealt kõrgemalt jäi ulatamata?
Lisa oma kommentaar:
Sinu nimi:
Endise Eesti presidendi perenimi (kaslane):