Eneseareng »

Jõulud ja vaba tahe
[26. detsember 2009 | Kirjutas: Kaido | 12862 korda loetud | kokku kommentaare: 5]

Jõulud on üks imeline aeg. Inimesed võtavad aastas korraks kõike südamlikult ning ka üksteise vastu ollakse südames head. Me naeratame isegi võõrastele inimestele ja vaatamata sellele, et järjekorrad on toidupoodides 10m pikkused, on inimesed sõbralikud ja sallivad. See on tõeliselt vahva.

Ja milline imeline ärkamine toimus mul kingituste pakkimise sabas 22. detsembri pärastlõunal küsides endalt: "Kas jõulud võtavad minult vaba valiku?"

Seistes pakkejärjekorras ning nähes seda rahvahulka, kes kõik kingitusi kokku ostavad, tekkis mul heameel kõikidele firmadele, kes oma toodangu müügikäivet jõulude ajal mitmekordistavad. Eriti lõbus on see kõik seetõttu, et see on justkui programmeeritud. Kuigi firmadel on keeruline prognoosida oma käivet aasta ringiselt, eriti MASU perioodil, on väga lihtne seda teha aasta lõpus. Nad teavad, et inimesed ostavad. Sest inimestel ei ole valikut ...

Mulle meeldivad jõulud ning mulle meeldib oma lähedastele kingitusi osta, aga mulle meeldib ka asjade taha vaadata. Kas pole kogu see jõulumöll koomiline? Kingitusi ostetakse seinast seina ning seda sõltumata sellest, kas abikaasa või sõber seda kingitust ka tegelikult vajab või mitte. Ei küsita ju üldjuhul, et mida sul vaja oleks, ma lasen jõuluvanal sul seda tuua. Ikka ostetakse midagi kiirelt, et saaks selle kohustuse  kaelast ära. Ma sel aastal kuulsin isegi mõnda tuttavat ütlemas: "Ma sel nädalavahetusel ei saa midagi teha, sest ma lähen kingitusi ostma. Ma teen selle sel nädalavahetusel ära, siis on sellega ühel pool ja rahu majas". Või siis midagi sellist: "Nii, nüüd on ostetud Marile, Matile ning Katile, ja jäänud on veel kaks kinki emale-isale. Mida küll nendele osta? Ahh, võtan linikud, küll kuluvad ära". Kas pole naljakas?

Miks see naljakas on?

Me oleme jõulude ajal head zombid, kes alluvad kunagi kuskil kokku lepitud kommetele ning teevad igal aastal seda, mida kõik "ootavad" meid tegema - ostma üksteisele kinke. Kui me kutsume jõulude ajal inimesed endale külla, kas me siis kutsume nad külla selleks, et kingitusi nendelt saada? Muidugi mitte, me ju ootame inimesi külla, mitte kingitusi. Ma usun, et kõikidele oleks isegi kasulikum, kui üksteisele kingitusi ei tehtaks, vaid lepitakse kokku, et igaüks lubab endale midagi. See rõõmustaks kahtlemata palju rohkem meid - me säästaksime hulga raha või saaksime enda jaoks kulutada selle raha tõesti viisil, mis teeb meid rõõmsaks. See on ju ikkagi kõige tähtsam - olla õnnelik.

Ma isiklikult sel aastal ütlesin küll oma inimestele, et kui me tõesti peame tegema kingitusi, siis teeme üksteisele selliseid asju, mida oodatakse. Mind rõõmustavad näiteks alati Buddha-kujud ja muu orientaalne. Mulle on tegelikult üldse maailmas kõige lihtsam osta kingitusi - mida iganes Universaal Universumist. Ja ma saingi ühe ilusa, väikese kuju, mis kaunistab mu "altarit" ja see seisab nüüd uhkelt ülejäänud kümne kuju kõrval.

Jõuluvangid

Jõulud on imeline aeg ning ma ei muudaks mitte midagi. See on suurepärane aeg kõik korraks peatada, mõelda aasta peale tagasi, olla rahulikult pere seltsis ning nautida neid häid asju, mis meie elus on ju niikuinii olemas, kuid millele me muidu ei leia aega tähelepanu pöörata.

Siiski, kui mul oleks võimalus midagi muuta, lepiksin ma kokku ühes asjas: kõik inimesed ütlevad kõikidele inimestele, kes peaksid nendele paki tegema, et ära sel aastal mulle pakki tee, vaid pane see raha panka hoiusele. Kogu niimoodi 10 aastat ning siis tee sellega midagi, mis sind tõeliselt rõõmustab.

Ma tean, et see oleks raske, sest isegi siis, kui meil raha napib, pigistame me ikkagi jõulude ajal kuskilt, et kõik need kingitused ära teha. Kuid niipea, kui meil tekib taas vaba valik, ei leia me seda raha enam ning see raha ei koguneks iialgi hoiusel 10 aastat.

Jah, jõulud ning vaba tahe... Kuid see, et meil jõulude ajal vaba tahe puudub, on isegi hea, mis kõlab iseenesest paradoksaalsena. See, et meil puudub vaba tahe, sunnib meid siis vähemalt korra aastas olema rõõmsameelne, mõtlema teiste inimeste peale ning nautima neid ilusaid asju elus, mille jaoks meil tavaliselt aega ei ole. Me oleme jõulude vangid ning me naudime seda vangistust iga päev. Nii ka mina. Ja see teeb tuju lihtsalt heaks...

Häid jõule!

Artikkel meeldis? Soovi korral leiad siit lisalugemist ja vaatamist

Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Kursus
26. detsember 23:01 Eha kirjutas:
Kõik on kinni meie endi mõtetes. Kui sa võtad jõulukingi ostmist, kui mõtetut kohustust, siis ta ka on seda. Kui sa võtad seda, kui võimalust oma lähedastele rõõmu pakkuda, siis ta on ka seda. Iga asja saab enda jaoks mõelda eriliseks. Nii nagu me seda oma südames tunneme - nii see ka on. Mõelgem siis seda jõuluaega rohkem imeliseks ja imed saabuvadki me ellu.
27. detsember 15:07 B kirjutas:
Jõulud on tõesti vaba tahe. Ühiskondlik kokkulepe, kui nii võib öelda.
Olen proovinud mõnda aega elada põhimõtete järgi, mis jõule ja sünnipäevasid ei tunnista. Et kingitusi võib teha ka muul ajal - lihtsalt niisama.
Ei toiminud - seda "muud aega" ei kippunud ega kippunud tulema. Vähemalt mitte nii sageli kui oleks tahtnud. Alati leidus põhjus, miks plaanitavat üritust edasi lükata. Sest kui harva saab, siis tahaks ikka rohkemat.
Ise arvan et ju oli hinges kitsas ja külm; liiaks piiranguid ka.
Praegu olen vilisatnud abikaasa "muu aja" piirangule ja pean üsna mõnuga jõule ja sünnipäevi. Jah, eks pingutama peab, aga ma ei küsi enam - kas võib? Ja tore on :)
See muidugi teeb noist pühist minu jaoks praegu ka pisut teistmoodi aja- põgenemise reaalsusest muinasjuttu. Ja seda asja ei saa ajada mõtlemata ja kiirustades!
Aga see on minu lugu.
28. detsember 09:59 Karmen kirjutas:
Meie peres on juba aastaid ostetud asju, mida kingisoovija tahab. Niisama lihtsalt linnukese pärast ei hakka poodi minemagi. Sel aastal sain täpselt seda, mida soovisin ja olen väga tänulik kingitegijatele, sest oleksin need esemed nagunii ise soetanud.
Kingid on lihtsalt üks väike osa jõuludest, tähtis onju hoopis tore õhtu terve perega ja see, et ka need inimesed, kes muidu ei suuda oma sundmõtetest vabaneda, on vähemalt jõuluõhtul veidi rohkem "kohal".
02. jaanuar 19:19 Sirka kirjutas:
Jõulud ja jõuluvana, see on tähtis laste uskumiste kasvatamisel. Algab triangel heas mõttes juba enne jõulukuud päkapiku juttudega...ja siis hakkavad päkapikud tooma sussi sisse kingitusi ainult headele lastele ja nii on päkapikud nagu erapooletud kohtumõistjad laste "hea olemise" üle. Ja lapsed usuvad ja tahavad olla head ja meie usume, et lapsed usuvad...Ja kui meil on "saladuse" usk, siis lastel on "jõuluusk" ja seda nii kaua, kuni nad on ühel päeval avastanud või teada saanud, et jõuluvana, keda nad südamest uskusid ja kellele nad oma jõulu südamesoovid kirjutasid, ei olegi olemas...Laste uskumise aeg on ilus aeg nii lastele kui vanematele.

Mis saab lapse uskumustest, kui see osa muinasjutu(saladuse)maailmast kokku kukub?
Kui sa vanemana oled "energia ja vibratsiooni" usku ja ei ole kirikus käija, siis millesse aidata väiksel lapsel järgmisena uskuda... see küsimus jääb õhku.

Teadlikud lapsevanemad on otsustanud ja otsustavad ka edaspidi "vaba tahtega" hoida seda laste imede maailma ja täita (mõistlikult)laste jõulusoove, et nad vanemaks saades julgeksid soovida elult veel suuremaid soove ja "imesid"...
16. aprill 19:51 Osta üks asi vähem | ZenTee kirjutas:
[...] Jõulud Hooajalisusest on hea alustada jõuludega. See oli geniaalne mees (väidetavalt Charles Dickens), kes leiutas jõulud. Muidugi mitte Jeesuse sünnipäeva, aga selle, et jõulude ajal tuleb Jõuluvana, kes toob siis kõikidele pakid. Ning kui see ratas oli kord käima lükatud, siis enam see peatuda ei saa. Jõulud lihtsalt varastavad meilt vaba tahte. Loe selle kohta ühest minu varasemast artiklist siin: Jõulud ja vaba tahe. [...]
Lisa oma kommentaar:
Sinu nimi:
Endise Eesti presidendi perenimi (kaslane):