Meelerahu »

Räägime sellest, mis on jooga
[25. oktoober 2009 | Kirjutas: Kaido | 15743 korda loetud | kokku kommentaare: 3]

Pakkumaks lugejatele üha kasvavat väärtust, palusin oma heal sõbral ning jooja- ja meditatsiooniõpetajal Anne-Ly Naukasel kirjutada blogisse külalisartikkel. Kuna ma ise olen joogaga kokku puutunud ainult omal käel seda igapäevaselt praktiseerides ning ka meditatsioone olen teinud 4a tunnetuse järgi, tekkis mul ühel hetkel aina kasvav huvi, mis asi jooga ning meditatsioon siis tegelikult on. Ning lugedes läbi Anne-Ly artikli, taipasin ma, et mul on endaga veel palju tööd teha.

Siin on siis see lugu Anne-Ly-lt.

Umbes 15 aastat tagasi läksin oma esimesse joogatundi - tahtsin kuuluda nende "teistsuguste" inimeste hulka, kes joogaga tegelevad. See tundus olevat midagi erilist, salapärast, müstilist. Joogatunnist mäletan seda, et tegime mingeid asendeid, juhendaja eriti midagi ei selgitanud - ühesõnaga, ma ei saanud "mitte muhvigi aru", mis point asjal on… .Rohkem ma joogasse ei läinud.

Umbes kolm aastat hiljem läksin, usaldusväärse isiku soovitusel, "joogahõngulisele" kursusele, mida viis läbi Ingvar Villido. Ta rääkis ja selgitas asju, mis toimuvad iga inimesega - kuulasin suu ammuli… Ingvar rääkis asjadest nii nagu nad on, kõik oli loogiline! Ja kummaline oli see, et ma justkui teadsingi kõike seda juba varem, kuid ma poleks iialgi osanud seda kellelegi niimoodi lahti seletada!

Ja tänu sellele kirjeldusele tuli lisaks palju taipamisi, mõistmisi, miks mõned asjad on olnud nii või naa ning miks ma käitun või suhtun üht või teistviisi.

Joogalik eluviis on midagi sama loomulikku nagu Sinu jaoks on praegu Sinu igapäevane elu, Sinu füüsilise keha protsessid, Sinu emotsioonid, Sinu mõtted ja rahutu mõistus, soovid ja tahtmised…

Võid ju öelda: "Ah, mis jooga. Elan nagu elan!" või, et Sind ei huvita jooga vaid oma elu muutmine… aga loe siit siis, palun edasi! Näiteks kui Sa otsustad mediteerida - nii Sa nimetad ju seda tegevust, mida kümnest inimesest ca kaheksa kirjeldavad ja teevad täiesti erinevalt…. Mõni arendab sel ajal mõttetegevust, teine püüab kogeda vaikust, kolmas püüdleb valguse kogemust jne, jne. Igatahes, kuidas Sa ka ei pinguta, ei suuda Sa püsida "mediteerimises" nii kaua kui Sa tegelikult tahaksid. Kas on nii? …

Mis siis segab? Mõtted, meenutused? "Jah". Esile kerkivad tunded, emotsioonid - nt rahulolematus, rahutus…? "Jah!". Füüsilise keha probleemid - ei suuda istuda pikalt ühes asendis?. "Jah, selg väsib ja hakkab valutama, jalad surevad…". Ja need kolm muutuvust vahelduvad - üks tuleb, teine läheb ning vahepeal on ka lühikesi kogemusi sellest, mida Sa tegelikult teha plaanisid? "Jaah, umbes nii…"

No aga millega siis "tegeleb jooga"? Ei-ei, see ei ole mingi keha venitamine imelikes ja keerukates asendites, millest suurem osa ei ole tavalise inimese jaoks sooritatavad. Asanad on vaid üks osa joogast, aga sellest pisut hiljem…

Joogaliin, mida ma kasutan ja mille põhjal siit jätkan, on Kriya jooga - ca 2000 aastat vana traditsioon, mille Õpetus algab teadvelolekust, milles ei samastuta muutuvustega - emotsioonidega, mõtete-meenutustega, füüsilise kehaga. Kriya Jooga on süsteem, mis aitab Sul vabaneda sellest, mis SINA ei ole. SELLEST, MIS SINA EI OLE.

Kui sa oled väga vihane, kas Sa siis koged iseennast ja viha (energiat) eraldiolevatena? Või tunned ja ka ütled, et "ma olen vihane!", "ma olen kurb…", "ma olen nii väsinud", jm sarnased olukorrad, sest emotsioone on meil kokku ca 300.

Kas Sina oled siis emotsioon? Aga kas Sa oled Sinu füüsiline keha? Või mõni kehaosa? Ei? Aga kas äkki mõte?! - "Ka nagu ei ole…?". KES SINA SIIS OLED, kui SA ei ole need muutuvused?!

Sellega tegelebki Kriya jooga… ja annab Sulle vahendid (tehnikad), et Sa võiksid nende muutuvuste alt "koorida välja" ISEENDA. Ja jääda selleks…

Meditatsioon
Meditatsioon on üks osa kolmeosalisest protsessist. Kõigepealt on vaja objekti, millel mediteerida ning siis sellele keskenduda - niisiis esimene osa on kontsentratsioon. Sa pead suutma objekti hoida, püsida sellel - nt hingamine… Kui objekt on püsiv, mõtted, tunded (emotsioonid) ja füüsilise keha probleemid ei häiri, saad liikuda edasi… meditatsiooni faasi. See toimub teadlikkuse lõdvestamisel - hakkad kogema objekti, oled kontaktis, tunnetad… - ning püsid nii kaua kui vaid soovid. See ongi klassikaline meditatsioon - keskendumisobjekti osaline kogemine.

Nüüd lõdvestad teadlikkust veelgi ning samastud ehk sulandud objektiga üheks - see on järgmine faas, Samadhi.

Tegelikult me kõik läbime seda iga päev. Kümneid, võib-olla sadu kordi… Tahtmatult, alateadlikult ehk automaatselt. Nn positiivsete, kui ka negatiivsete nähtustega. Kõige tavalisem on see protsess nt emotsioonide läbielamisel.

Nüüd kriya hatha joogast. Hatha jooga tähendab füüsilise keha asendite süsteemi, mis regulaarsel praktiseerimisel:

a. aitavad korras hoida lihaseid

b. parandavad liigeste liikuvust

c. toniseerivad siseorganeid ja parandavad nende töövõimet

d. stimuleerivad vere- ja lümfiringet ning on hädavajalikud, kui praktiseerid mediteerimist vms staatilisi tehnikaid igapäevaselt!

 

Ja see ei ole veel kõik, sest siin loetletud nö hüved puudutavad vaid füüsilist keha, mis ei ole KOGU hatha jooga "point"!

Ka läbi asanapraktika ehk hatha jooga on võimalik jõuda iseendani - saada teadlikuks MINA-st. Ma ei pea silmas teoreetilist "teada saamist" vaid ikka praktilist, kogemuslikku.

Kui Sa tead üht-teist - rohkem või vähem -, chakratest, siis asanapraktikas saab mõjutada kogu chakrasüsteemi, puhastada chakraid ühendavaid nadi-sid ehk energiakanaleid ning korrastada eri liiki prana-de tasakaalu oma vitaalses- ehk eeterkehas.

Mina, Anne-Ly
Ma olen sotsiaalne olend tänapäeva ühiskonnas. Ma elan Eestis. Ma töötan. Mul on pere. Mul on sõbrad ja tuttavad. Ma olen õpilane. Mul ei ole vajadust "minna koopasse" ehk irduda ühiskonnast ja eelpool loetletust, kuid ma järgin "jooga teed" (no ei leia paremat väljendit). Kuidas see algas? Sa lugesid sellest kirjutise alguses - sissejuhatuse teine lõik…

Algul muutus minu elu-olu kaheosaliseks: jooga ehk meditatsioon jms harjutused vs "tavaline elu". Nad ei vastandunud vaid olid eraldi nähtused. Järk-järgult, Õpetaja nõuandeid kuulates, ülesandeid täites ja valikuid tehes hakkas jooga imbuma ka minu "tavalisse ellu". Täna see ongi minu tavaline elu ja ei ole enam jutumärkides - miski ei ole sellest eraldi ega pole eraldi joogast. Selle sisust.

Ma õpetan kriya hatha joogat. Õpetan seda kasutama. Ma olen õpilane, ja jagan huvilistega seda, mida olen ise taibanud, omandanud ning mis on mind aidanud. Olen kriya hatha joogat õpetanud viis aastat, algas kuues hooaeg. Minu pädevust selles tõendab rahvusvaheline kriya hatha jooga õpetaja sertifikaat.

Algajatele õpetan kohe algusest peale, kuidas avastada ning kasutada teadlikkust - see on kõige alus! Nii saab keskenduda erinevate harjutuste juures füüsilise keha võimalustele, vajadustele ning hiljem juba peenematele tasanditele. Kuna keskendumist ja häälestumises püsimist takistavad erinevad nähtused, nagu näiteks mõtted-emotsioonid, siis õpetan hooaja jooksul ka paar tehnikat nendest kontrollimatult üles kerkivatest takistustest vabanemiseks.

See, mida Sa soovid, tahad, peab olema Sul teada - lähemad asjad ja kaugemad, isegi kättesaamatuna tunduvad eesmärgid. Kas Sa liigud nende suunas või paralleelselt, eemalduvalt või hoopis vastassuunas, see on Sinu enda teha. Kui sead endale eesmärgi ja see püsib Sul nö silmanurgas ehk oled sellest teadlik, siis ilmub Su teele täiesti eristatavaid valikuid. Need, mis viivad eesmärgist eemale ja need, mis selle suunas… Kui valid hetke mõtte või emotsiooni ajel, võid kanduda kõrvale - puhasta end sellest automatismist, mida Sa ei kontrolli. Saavuta teadlikkus, eristamine ja kõik teed on Sulle lahti. Ka Suurim Saladus. Sest see on SINUS ENDAS.

Artikkel meeldis? Soovi korral leiad siit lisalugemist ja vaatamist

Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Kursus
08. juuni 21:13 huviline kirjutas:
Ma olen huvitatud joogast ja selle õppimisest. Paraku pole indu sees et algust teha ja piisavalt juhiseid.
04. oktoober 15:28 Tanel kirjutas:
Ma olen huvitatud joogast ja selle õppimisest. Kellega peaksin ühendust võtma ja kuidas alustama? Kes õpetab joogat?
04. oktoober 19:18 Kaido Pajumaa kirjutas:
Julgen soovitada soojalt Studio108 - www.studio108.ee
Lisa oma kommentaar:
Sinu nimi:
Endise Eesti presidendi perenimi (kaslane):