Meelerahu »

Mida sa tegelikult ootad?
[20. aprill 2011 | Kirjutas: Kaido | 23602 korda loetud | kokku kommentaare: 17]

Ükskõik, mis sinu elus praegu toimub, on sul võimalus küsida: "Kas ma tahan, et järgmised 30 aastat oleksid samasugused nagu eelmised 10?". Kui sa vastad, et jah, tahan, siis kuulud sa umbes 10% inimeste sekka, keda võib õnnelikuks pidada. Kui sa vastad, et ei, ei taha, siis küsin ma sult vastu: "Mida sa siis ootad?".

Küsimus "Mida sa siis ootad?" võib kõlada klišeena, aga selles artiklis sooviksin ma seda kasutada praktilise tööriistana. Seepärast ei pannud ma küsimuse lõppu etteheitvalt ka hüüumärki, vaid lihtsalt ühe rahuliku küsimärgi. Ma palun, et sa küsiksid endalt päriselt ka, mida sa ootad? Mitte etteheitvalt, vaid sõbralikult ning praktiliselt - kui sa ei rahul, mis sinu elus praegu toimub, siis mida sa ootad? Pakun sulle mõned valikuvariandid ka välja ...

Sa ootad imet, et sa ei peaks mitte midagi tegema
Paljud inimesed satuvad enesearengu teele läbi erinevate innustavate raamatute. Näiteks näevad nad Saladuse filmi või loevad mõnd inspireerivat raamatut, mille tagajärjel tekib neil arusaamine, kuidas maailm töötab.

Imesid ei ole selle otseses tähenduses olemas. Jah, mõtlemisel on mõju meie tulemustele, mida kinnitavad nii teadlased kui ka pühakud, aga see mõtlemine peab käima koos tegutsemisega. Imed sünnivad läbi selle, kuidas sa oma intellektuaalsed ja füüsilised võimed ühendad. Sa suunad oma psüühilise energia millelegi, mida sa tõeliselt fännad, mille tagajärjel võivad kõrvaltvaatajate jaoks sinuga imed juhtuda. Inimesed imestavad, kuidas sa nii palju ikka jõuad ning kuidas sa julged seda kõike ette võtta? Selle peale võid sa lihtsalt õlgu kehitada ja vastata, et sa lihtsalt teed seda, mis sulle teha meeldib.

Ära oota imet. See, et sa siia ilma juba sündisid, on suur ime. Nüüd pead sa ise endaga hakkama saama.

Sa ootad abi, et keegi teine ebamugavad asjad ära teeks
Umbes kaks aastat peale seda, kui me imelise külgetõmbeseaduse avastame, kuid mitte midagi ette võtmata selle suureks valeks tituleerime, hakkame lootma teiste inimeste peale. "Võib-olla kohtan ma kedagi, kellega koos midagi ära teha ...", võivad meie mõtted olla.

Me mõtleme nii, sest me ei taha võtta riske. Me tahaksime, et keegi teine meie eest ebamugavad asjad ära teeks. Kurb tõsiasi on aga see, et mitte keegi ei tule neid asju meie eest ära tegema. Kui me ise oma maja korda ei tee, ei tee seda ka mitte keegi teine.

Kui sa üldse mingisugusegi rutiini oma ellu lood, siis olgu selleks rutiin end kogu aeg mugavustsoonist välja suruda. Pane end kogu aeg uutesse ning ebamugavatesse olukordadesse, sest selle kaudu arendad sa oma loovust ning inspiratsiooni, mis sulle omakorda uusi ideid ja julgustust annavad.

Võimed + kirg = ÕNN
Mihaly Csikszentmihalyi uuris inimeste õnne 25 aastat. Ta avastas vastupidiselt üldisele arvamusele, mille kohaselt inimesed peaksid olema õnnelikud siis, kui nad saavad kõik oma tahtmised, et inimesed on tegelikult õnnelikud siis, kui nad saavad tegelda sellega, mida nad teha armastavad. Kulgemine ehk vooseisund saab alguse meie loomuomaste võimete ning mingi valdkonna vastu oleva kire kombineerimisel.

Kas sa usud seda või mitte, aga sinus on teatud tüüpi potentsiaal. Kui sa hetkel tunned, et sa ei taha tööle minna, siis järelikult sa teed valet tööd. Punkt.

Kire kaasamine töösse ei tähenda alati oma äri alustamist, vaid ka olemasoleva töökoha piires inspiratsiooni leidmist. Et see saaks aga juhtuda, on vajalik hakata endalt küsima "Mida ma hetkel tunnen?" ja "Kuidas ma saaksin end igapäevaselt paremini tunda?". Vastused nendele küsimustele võivad suunata sind avastusteni, kuidas olemasolev töö meeldivamaks muuta või siis soovi korral uusi väljakutseid otsima hakata.

Elustiiliäri
Möödunud laupäeval viisin läbi esimese koolituse "Kuidas alustada elustiiliäri?". See ei olnud koolitus ettevõtjatele. See oli koolitus inimestele, kes tahavad elust ja eelkõige oma tööst rõõmu tunda. Minu jaoks oli äärmiselt positiivne näha, kuidas inimesed usuvad iseendasse ning oma tegemistesse ja nad tahavad maailma jälge jätta.

Koolitusel osalesid nii inimesed, kes on juba väikeettevõtjad, kuid ka need, kes alles plaanivad midagi tegema hakata. Nad on aru saanud, et see, mida nad hetkel teevad, ei muuda neid 30 aasta perspektiivis õnnelikuks. Miks seda siis teha?

Apple'i legendaarne juht Steve Jobs on öelnud, et kõik inimesed peaksid järgima oma kirge. Ta ütles, et arvestades meie lühikest elu peaks iga inimene igal hommikul endalt küsima, kas need tegevused, mida ma täna tegema hakkan, teevad teda õnnelikuks? Ja juhul, kui ta juba mitmendat päeva järjest vastab "Ei tee", on viimane aeg midagi muuta. Meil lihtsalt ei ole mõtet oma elu niisama ära raisata.

Ma nõustun Jobs'iga täielikult. Igale inimesele on antud tema elu ning ta vastutab selle eest täielikult. Samuti vastutab ta selle eest, kas ta tunneb oma elust rõõmu või mitte.

See on sinu elu, kus kehtivad sinu reeglid. Teadvusta igal hommikul, et elu ei ole igavene ning iga päev, mille sa ära kulutad millelegi, mis teeb sind õnnetuks, on kaotatud igaveseks. Sa ei saa seda mitte kunagi enam tagasi. Mitte keegi ei sunni sind tegema asju, mida sa teha ei taha. See on sinu enda vaba valik. Tea, et sa oled väga võimekas ning suudad imelisi asju korda saata. Sa lihtsalt ei ole andnud endale võimalust.

Miks? Miks sa ei anna endale võimalust? Miks sa lubad oma mõtetel ja hirmudel suruda sind elama elu, mida sa ei armasta? Sa ei pea kellelegi vastust andma, kuid küsi endalt, miks sa seda teed? Mida sa ootad, et peaks juhtuma? Imesid ei juhtu. Ka ei tule kuskilt ootamatult inimesed, kes sinu eest ebamugavad valikud ja otsused ära teeks. Mida sa siis tegelikult ootad?

See on sinu elu ja siin kehtivad sinu reeglid. Kuigi ma räägin ka väga palju rahust ning sisemise vaikuse kultiveerimisest, ei soovita ma kellelegi muutuda köögiviljaks. Olgu selleks meditatsioon, teadlikkuse arendamine või misiganes muud praktikad - nende kõikide eesmärk on alati üks: anda oma elule sügavam tähendus.

See võib olla suhe, samuti sinu töö - mõtle läbi, mis tähenduse sa sellele annad. Kui sa ei naudi oma suhet või tööd praegu, siis võib-olla leiad sa selles mõne uue aspekti, mille kaudu saad suuremaid muutusi tegemata ikkagi õnnelik olla. Ükskõik, mida sa teed, ära tee seda meelerahu arvelt. Meelerahu on alati number üks. Armasta oma kaaslast või jumalda oma tööd, aga tee seda rahulikult ning voo seisundis. Ma ei väsi kordamast: See on Sinu elu, kus kehtivad Sinu reeglid. Elu on väga lühike. Tegutse rahulikult. Ole õnnelik. Täida oma unistused.

Vaata ka esimesel Elustiiliäri koolitusel osalenud inimeste mõtteid. Ehk leiad eneses inspiratsiooni osaleda järgmisel (www.sisekosmos.ee/elustiiliari)

Artikkel meeldis? Soovi korral leiad siit lisalugemist ja vaatamist

Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Kursus
20. aprill 16:57 tserry kirjutas:
Minu jaoks on kõige suurem peavalu see, et ma ei tea mis see on, mida ma tõesti teha tahaks. Mul pole aimugi mis see olla võiks, mida ma naudinguga ja silmade särades teeks täna ja homme ja viie aasta pärast. Ma tahan täna teha üht, homme teist, ülehomme kolmandat. Näiteks: täna tahan talu ja hobuseid pidada, homme mõtlen, et hoopis tahan maailma avastada, ringi rännata, vahepeal kuskil natuke tööd teha, et edasi reisimiseks raha koguda jne, ülehomme mõtlen, et nii lahe oleks oma kohvikut omada jne.
Ja ma ei ole mitte enam tuulepäine teismeline, vaid juba kolmekümnendates. Kui ma teaks, mida ma tõesti teha tahaks, siis oleks ju lihtne. :S
20. aprill 17:25 Bianca kirjutas:
Sama seis, mis eelmisel. On aega ja tahtmist tegutseda ning teadmine, et ainult ma ise saan enda elu muuta, aga mida ja kust alustada, kuhu liikuda - täielik seisak. Ei mingeid "märke", intuitsiooni, edasiminekuid. Tean, et hetkel lihtsalt kulutan mõttetult iga oma päeva, kuid mis suunas liikuda ja kellena - täielik teadmatus ja ma eelmisest veel "eakam".
20. aprill 17:52 Angela tamm kirjutas:
Super tekst Kaido..

Super :)
20. aprill 17:59 Fiona kirjutas:
Mul täpselt sama lugu nagu eelkirjutajatel (nagu mina oleks kirjutanud). Riskida ma ei karda, aga kui ei ole seda kindlat eelistust, sihti, mis siis...?
20. aprill 18:57 Kaido Pajumaa kirjutas:
Tserry, Bianca, Fiona!

Mõnikord on vägagi kasulik mõtteid vahetada, neid koondada ning nendele uus sisu anda neutraalse ja kõrvalise isikuga. Seetõttu käivitasin mõni aeg tagasi coachingu teenuse. Võite seda kaaluda www.sisekosmos.ee/coaching

Hmm ... huvitav, kas need on teie päris nimed ;)
20. aprill 19:49 Sirli kirjutas:
Emotsioonid, need on kontroll tugipunkt. Meie emotsioonid ütlevad, kas teeme õiget asja/valikut või mitte. Ma ei pea silmas "vasika vaimustust", mis tekib uues olukorras.

Kui sa panen 2 asja kõrvuti. Ei tea, kumb võiks õigem olla.. Siis võid seda kontrollida oma emotisioonidega.

Hingates sügavalt sisse, välja ja mõelda "objektile".
Sama teise "objektiga".

Kumma variandi korral tundsid sisemist kergust, positiisemat energiat. See peaks olema õigem.


Negatiivsed tunded näitavad, et see ei ole meie jaoks.. Positiivne... See ütleb juba ise..


Seda on hea kasutada, kui kõhklused valikute suhtes.
20. aprill 21:20 HELP kirjutas:
Olen tegelenud alternatiivraviga ja see on mulle väga meeldinud.Siin ,kohates inimesi,võin aidata neid "ärkama"-märkama oma nõrgemaid ja tugevamaid pooli.Võin neile öelda,kui tähtsad nad on,kui palju nendes on ilusat olemist,jõudu ja teadmisi,kui jätavad kõrvale oma harjunud mõtted.Aga nüüd, oma käed väsisid,kulusid,ehkki tätsa kindlasti tegin seda tööd meelsasti.On nii valusad,et just nüüd töö jatkamine ei ole võimalik.Mida võiksin nüüd teha,et samal liinil jätkata?Inimene on siiski siin maapeal nii keha kui meel! Ja kui keha streigib,ei saa ka meel rahu.Siiamaani aitasin keha abistades ka meelt,aga nüüd...HELP!
20. aprill 23:37 Eve-Ly kirjutas:
Kaido, Su kirjatükk oli jälle väga hea :)
Sirle, väga hea nõuanne :)
Tänud teile!
21. aprill 09:22 Anu kirjutas:
Mida sa ootad? Siis sisemus ei oska sulle vastata, sest sa võid oodata ilusat ilma, järgmist bussi, uut armastust, rohkem raha. Tihti ütleb sisemus, ma ei tea mida ma ootan. Meie sees olevad anded ei oota midagi, need on meie sees juba olemas ja tahavad avalduda.
Küsi endalt. Mida ma tõeliselt tahan teha? Mis on minu sisemuses peidus, mis tahab avalduda? Ole julge, sest vastused võivad tulla hoopis sellised, mis on erinevad sellest, mida me endast ettekujutanud oleme. Siis hakka neid samm-sammult teostama. Keegi ei oska sulle paremini nõu anda, kui inimene iseendale.
Minu kogemus on see, mida enam olen oodanud midagi teistelt, nõustamist, toetust jne seda hullemasse segadusse ma ennast ajan. Tee ise, kõnni oma teel, otsusta ja vastuta, kõnele enda sõnadega, seisa oma jalgadel, kuula oma südant. Asjad hakkavad laabuma ja elu loksub vaikselt aga kindlalt paika.
21. aprill 10:59 mõtleja kirjutas:
Aitäh!
Sirli, Sulle ka aitäh, väga hea soovitus Sul.
21. aprill 12:12 Tarmo kirjutas:
Kirjutate, et
"Mida sa ootad, et peaks juhtuma? Imesid ei juhtu. Ka ei tule kuskilt ootamatult inimesed, kes sinu eest ebamugavad valikud ja otsused ära teeks."

ja samas kirjutate, et
"sinu elu, sinu reeglid"

ka see ülemine jutt on ju reegel, mille autor oma elule seadnud on...
21. aprill 14:29 Kaido Pajumaa kirjutas:
Tarmo,

jah, mitte keegi ei tule ja ei aita meid. See on meie elu, mille eest tuleb ise vastutus võtta. Kui ei võta, siis elamegi selle ära kellegi teise reeglite järgi

Kaido
21. aprill 17:38 Einar kirjutas:
Tarmo... sa oled õigel teel ja teised kes haarvad sarvist ja otsustavad ise oma saatuse üle, kuigi elu vahest lööb ninast vere välja. Tõustke ja minge edasi, selline on juba elu aga see on iga inimese enda elu.Pole mõtet midagi ilustada vahest peab ka poris püherdama, et elu mõiste selgeks saaks. Kõigile edu! Kuulake isennast, parim reegel on see kui reegleid pole, kulge teel!
21. aprill 17:50 Taavi kirjutas:
Elu on näidanud, need inimesed kes on kõvasti elult nn peksa saanud, on rohkem inimesed, kui need kes siidkinnastega elult üritavad ainut pärleid noppida ning peavad ennast parimaks ja targemaks.
24. aprill 16:52 Mr.Lordon kirjutas:
Tserryga täpselt sama jama mul :( Kohe ei tea mida tahan elult, kui teaksin, siis teeks ka kohe ära
26. aprill 21:40 Marje Henno kirjutas:
Tänan väga loengute eest ja võin ölda ,et olen kaua otsind õiget teed endani ,Ja teate olen jõudnud nüüd selleni ,kes ma olen ja mis ma tegema pean.Jah edasi elada nii nagu enne ma ei taha ja iga päev on ühs õppepäev mu elus ,kus avastan ennast ja oma võimalusi .Igatahes tänan inimest Tartust Merike Kirsip ,les suunas minu mõtteid leidmaks ennast ja andis viiteid kust lugemist leida ja mõtteid saada.Olen teel ja sammun edasi,mis siis et komistan se kõik üpetab ,nii et pea püsti teile kõigile.
Marje
05. veebruar 11:24 Kadri kirjutas:
Kui ei tea, mida tahta, siis lihtsalt alusta kuskilt! Kui neid otsi on nii palju, siis võta üks ja lihtsalt alusta... Küll siis hakkab su meel puhastuma ja sa jõuad välja selleni, mida tegelikult tahad. Mina jõudsin nii oma kireni. Läksin ülikooli õppima, mis tundus sellel ajal õige aine olevat, ei kahetse ka... Lõpetades ja aastake töötades sain aru, et see ei ole päris see. Hakkasin tegelema äriga, mis oli sarnane õpitud erialaga, sest vaimustus oli suur ja ma sisimas tundsin, et see on see. Varsti avastasin, et ma ei liiguta ennast enam selles suunas nii aktiivselt kui enne ja huvi kadus asja vastu hoopiski ära. Olin muidugi meelekriisis, ei teadnud, mida üldse tahan ja kuhu poole liikuda. Ma tegin elus kannapöörde, sest kaotada ma ei kartnud midagi. Läksin UK-sse vabrikusse orjama- algul oli kahetsus suur, aga ma teadsin ka, et ega mul vanas kohas parem pole. Üsna pea leidsin endale häid sõpru ja ma õppisin enda ja elu kohta väga palju, tekkis mingi vaimne avanemine. Jätkates elu reisides kohtadessse, kuhu tahtsin, hakkas minus pead tõstma jälle see huvi valdkonna vastu, millega ma varem tegelesin, kuid nüüd uutmoodi, uues kuues, uues esteetikas. Avastasin eriala, mis on minu õpitud eriala üks harusid ja mida eestis üldse õppida ei saagi. Kui ma ei oleks vastu võtnud otsuseid lihtsalt kuskilt otsast kinni hakata, siis ma poleks jõudnud ka oma elu kireni. Ära mõtle oma pead haigeks, lihtsalt alusta ja sa jõuad lõpuks välja oma armastuseni. Kõik jõed viivad lõpuks välja mereni.
Lisa oma kommentaar:
Sinu nimi:
Endise Eesti presidendi perenimi (kaslane):