Meelerahu »

Kas sa reageerid või vastad?
[26. jaanuar 2011 | Kirjutas: Kaido | 15051 korda loetud | kokku kommentaare: 7]

Esmasel vaatlusel võivad need sõnad tähendada sama - pole ju vahet, kas me reageerime või vastame. Aga kui sellesse natukene süveneda, siis näeme nende kahe vahel väga suurt erinevust.

Millal me reageerime?
Kõik inimesed on 24h ööpäevas "sissetuleva" informatsiooni meelevallas. Me võtame vastu informatsiooni kuue kanali kaudu:

1) Me näeme
2) Me kuuleme
3) Me maitseme
4) Me haistame
5) Me katsume
6) Me mõtleme

Need on kuus kanalit, mis moodustavad kogu meie maailma. Ning põhjus, miks ma ütlen, et me oleme nende kanalite meelevallas 24 tundi ööpäevas, mitte vaid ärkveloleku ajal, seisneb meie reaktsioonides unenägudele. Kas sa oled kunagi hommikul üles ärganud ning mäletanud õudusunenägu nii elavalt, et hirm tuleb peale? Või hoopiski veetsid unes oma unistuste kaaslasega töö juurest imelise nädalavahetuse ning nüüd tööle minnes ei oska kuidagi oma silmi peita. See on mentaalsus, mis sellised tunded tekitab - me usume seda, mis meie peas toimub.

Sama toimub ka ärkvel olles, kui meenutused minevikust või plaanid tulevikust pähe tulevad. Me usume ka neid. Tegelikult ei ole neid nähtuseid olemas, aga nendel on meie igapäevasele elule väga suur mõju.

Üldjuhul reageerime nendest kuuest kanalist vastuvõetavale informatsioonile automaatselt ning harjumuspäraselt.

Näeme midagi => Reaktsioon
Kuuleme midagi => Reaktsioon
Mõtleme midagi => Reaktsioon

Sellisel juhul oleme robotid. Meie elus puudub teadlikkus. Ning selle tagajärjeks on probleemid.

Ehk oled sa mõnikord teinud midagi automaatselt hetkeolukorrale reageerides ning hiljem seda siis kahetsenud? Ma usun, et oled. Ka mina olen, ja kõik ülejäänud 6 miljardit inimest on. Me käitume nii, sest me lihtsalt ei ole end harjutanud teistmoodi käituma.

Millal me vastame?
Väljastpoolt vastuvõetavale infole hakkame vastama siis, kui lisame sellesse ahelasse sisemise tarkuse. Me loome natukene ruumi välise stiimuli ning reaktsiooni vahele, muutes niimoodi reaktsiooni teadvustatud vastuseks. Sellises olukorras oleme meie need, kes otsustavad, missugune on vastus, mitte ei lase teadvusel sellele omasel harjumuspärasel viisil reageerida.

Kui me oleme reageerimise režiimil, siis filtreerime kogu maailma läbi oma uskumuste - me filtreerime välja kõik muud värvid, jättes alles ainult selle värvi, mis "värvi" isiksus me ise oleme.

Kui me oleme vastamise režiimil, oleme avatud kõikidele maailma värvidele ning iga kord, kui on aeg vastamiseks, vaatame nendele värvidele neutraalselt otsa, kõrvutame neid iseenda värviga ning alles siis langetame otsuse, kuidas käituda ... kuidas olukorrale vastata.

Seda võib nimetada ka mediteerija eluviisiks. Meditatsioon aitab meil teadvuse harjumuspärasusest väljuda. Meditatsioon õpetab meid märkama, millal on aeg vastata, mitte reageerida.

Artikkel meeldis? Soovi korral leiad siit lisalugemist ja vaatamist

Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Kursus
26. jaanuar 10:56 linda ots kirjutas:
..Õppigem vastama ....
26. jaanuar 11:37 Kristi kirjutas:
Ma siiski arven, et mõtlemine on reaktsioon sissetulevale infole, mitte ise infokanal.
Inimesel on viis meelt: kuulmine, nägemine, haistmine, katsumine, lõhnataju.
Ühele või mitmele nendest me reageerime või oskajamad siis "vastavad"...
Kui Sa kirjutaksid mõtlemise asemel kuuendaks tajumise ehk intuitsiooni, siis seda võiks nimetada mööndustega "kuuendaks" meeleks. Ehkki ka tajumine eeldab enamasti neist viiest vähemalt ühe tomumist, kas vahetult või veidi varasemalt, sest intuitsioon tekib enamasti ikkagi mingite kogemuste ja meelte varasema sümbioosi tulemina.
26. jaanuar 11:41 Kristi kirjutas:
Vabandust, minu kommentaari lipsas üks viga. Nimelt viimase viienda meele lõhnataju asemel peab olema maitsmine:) Sest haistmine ja lõhnataju on sama. Aga muud mõtted põhimõtteliselt samad...
26. jaanuar 14:15 Sirje kirjutas:
Tänan artikli eest!:) Vahest,,mõtlen üle"ega oska adekvaatselt otsustada.. .Just õige hetk ennast kõrvalt vaadata;et millal ning kuidas on vaja reageerida või vastata! Tekkis mõte, et mõtlemine on suures ulatuses intuitsioonist lähtuv kanal,mis võrdväärselt 5 meelega koostöös aitab leida tegevuse/suhtumise(vastamise või reageerimise) lähtekohta.
,,...hakkame vastama siis,kui lisame sellesse ahelasse sisemise tarkuse".Materlinck nimetab tarkust,mis lähtub loogikast ja mõistusest, tarkuseks. Tarkust,mille olemuse määravad valdavalt mõistuse,armastuse, hingekogemuse ja intuitsiooni teadvustatud arusaamad, nimetab ta arukuseks(M.Materlinck,,Tarkus ja saatus"). Just sellest sisemisest tarkusest,arukuseset juhinduvalt oskavad meist paljud otsekui ,,poolele teele vastu tulla".Siin me loome enda sõnadega/mõtetega vastates ~ühisvälja,kus inimene,kellega suhtleme,saab samuti vastata ja mõtetes ning suhestumises toimub edasiminek, kasv,areng...Kui aga kellegi kahtlus,kadedus või hirm blokeerib selles väljas liikumise,siis muutub sageli vastamine reageerimiseks... Mõnes mõttes on siis reageerimine ka ensekaitse hetkedel,kui me ei saa lubada enda hingemaastikule tundmatuid/hetkel sobimatuid värve.
Kui meditatsioon on võti,millega võime endale avada võimaluse vastata või reageerida,siis soovin,et leiaksime endas äratundmise, millal ja kuidas on õige... Avatud-olekut maailma värvidele, paendlikkust, äratundmisrõõmu,õigel hetkel enda siemise tarkuse usaldamist ja empaatiat,arukust meile...! Kirkaid ja meditatiivseid hetki...:))Päikest!
26. jaanuar 18:17 Kaido Pajumaa kirjutas:
@Kristi

Jah, 99% inimestest arvab, et meil on 5 tajumeelt ehk kanalit, kust vastuvõetavat infot endale teadvustame. Aga ma luban sulle, et peale 1 aastat meditatsiooni hakkad sa teistmoodi mõtlema.

Kuna 1a on päris pikk aeg, siis jällegi 99% inimestest ei viitsi seda kunagi ise järele proovida, vaid jäävad arvama, et see ei ole võimalik. Paradoks, eks?

Samas, kuna see on kogetav ainult empiiriliselt, siis kuni selle ajani kahjuks puudub mul igasugune võimalus inimestele sh sulle faktiliselt näidata, kuidas mõtlemine jm mentaalsus kuuenda kanali moodustavad. Seda lihtsalt seetõttu, et 99% inimestest samastab end mõtetega, mitte ei saa mõtetest teadlikuks.
01. veebruar 13:35 Päike kirjutas:
Kuues meel, lihtsalt öeldes sisetunde meel. Kuula oma südant, mõistus tahab alati olla loogiline, tahab vastuseid, analüüsib, vajab kinnitust ja tõestust kõigele, mis toimub meie ümber. Meditatsioon aitab ühendusse astuda meid oma kuuenda meelega, ehk meie südamega.
02. veebruar 23:59 Kersti kirjutas:
Suur tänu Kaidole meditatsiooni-alaste materjalide ja kommentaaride eest!
Olen endale viimase poole aasta jooksul täiesti uue elustiili ja -nägemise saanud. Kui järjepidevus enesearenduses tahab raugema hakata, siis loen materjale uuesti üle ja saan jälle "rea peale".
Eile näiteks sain tõelist tuge, kui lugesin soovitusi, mida teha, kui tähelepanu mediteerimise ajal hajub...
Lisa oma kommentaar:
Sinu nimi:
Endise Eesti presidendi perenimi (kaslane):