Meelerahu »

Meditatsioon - istuda või mitte istuda?
[20. september 2009 | Kirjutas: Kaido | 12106 korda loetud | kokku kommentaare: 3]

Mis on esimene asi, mis sulle meenub sõnaga meditatsioon? Kas selleks on rahulikult istuv munk, new age promo või seltskond tervislikke eluviise harrastavaid inimesi?

Minu käest on hiljuti mitmed inimesed küsinud meditatsiooni kohta. Mitte et ma teaksin täpselt, mis meditatsioon on, sest mul puudub selleks sügav teoreetiline baas, kuid olles ise igapäevaselt istunud vähemalt 2 korda päevas viimased 3.5 aastat, on mul tekkinud sellega isiklik kontakt ja kogemus. Ning seda ma nüüd jagada sooviksingi tuues välja kolm minu jaoks kõige olulisemat aspekti, miks ma viitsin igal hommikul ja õhtul kõik muu seisma panna ning lihtsalt istuda 30 minutit omaette.

1.Meditatsioon kasvatab teadlikkust
Tänaseks olen ma mõistnud, et meie teadlikkus on suurim vara, mida kasutada oma elukvaliteedi tõstmiseks. See tundub ehk esmasel lugemisel ülepaisutatuna, kuna ilma praktilise kogemustega on üsna keeruline mõista, mida tähendab teadlikkuse kasv, kuid ma kinnitan tagasi vaadates eelnevatele aastatele, et minu peas on toimunud väga suured nihked. Need nihked algasid umbes 3 aastat tagasi (ca 6 kuud peale istumistega alustamist), kui ma ühel hetkel mõistsin, et ma võin loobuda käsust mõelda (mis on meile alateadlikult programmeeritud) kuni tänaseni, mil ma üha enam mõistan Siin & Praegu tegelikku tähendust ja sisu. Mitte enam pelgalt mõistes seda teadvuse tasandil, aga selle sisulist jõudu ja vabastavat mõju.

Lihtsalt öelduna tähendab teadlikkuse kasv võimet eristada meie elus toimuvaid sündmusi. Ning mitte pelgalt sündmusi nende klassikalises tähenduses - meie igapäevaelus aset leidvad juhtumid - , vaid kõiki sündmusi, mis algavad meie peast (ehk siis kõik ?). Nende sündmuste alla võib liigitada kõik sisemised impulsid, millest teatud osa leiavad peegelduse materiaalses maailmas, aga suur hulk jääbki ainult meie teadvuse tasandile ning on lihtsalt meie jaoks "laoruum", kus asuvaid vahendeid me saame kasutada oma elu efektiivsemaks, rõõmsamaks ning kindlasti rahulikumaks elamiseks.

Teadlikkuse arendamise otsene seos Saladuse õpetusega seisneb meie võimes eristada, mida me mõtleme, mida me tunneme ning missuguses vibratsioonis me oleme (loe: meeleseisund).

Kui meil puudub piisav teadlikkus, siis meil puudub lihtsalt võimalus eristada, mida me mõtleme ja tunneme. Ning kui me ei erista, mida me mõtleme ja tunneme, siis me oleme väliste tingimuste ohvrid. Aga me soovime ju olla oma elu peremehed. Me soovime ise kontrollida, mida me mõtleme ja tunneme. Ning just selleks me vajame teadlikkust. Ja me saame teadlikkust treenida ainult läbi kontsentratsiooni ehk meditatsiooni. Me treenime oma teadlikkust püsima pikemalt ühel objektil, mitte ringi hulkuma kõigel juhuslikul. See on töö ja trenn nagu iga teinegi treeningliik

2.Meditatsiooni käigus töötame me neuronvõrgustikega ja muudame uskumusi
Me oleme paljuski oma alateadlike harjumuste ja uskumuste vangid. Me oleme üles kasvanud teatud keskkonnas, mis on meile juurutanud teatud arusaama ja tõekspidamised elust. Ameerikas läbiviidud uuringud näitasid, et 17-aastane inimene on kuulnud oma vanematelt ja kõikidelt teistelt umbes 150 000 korda fraasi "Sa ei suuda seda teha!", samal ajal kui ainult 5000 korda "Sa saad sellega hakkama". Kas panete tähele kontrasti? Meid toidetakse sõna otseses mõtte terve elu infoga, et me ei suuda midagi oma elus korda saata. Ja kuidas me selliste uskumustega peaksime oma elus õnnelikud olema?

Iga kogemus ja mälestus talletatakse meie ajju ajurakkude omavahelise neuronühendusena. Hinnanguliselt on täiskasvanud inimese aju nii võimekas, et see suudab luua nii palju neuronühendusi kui number 1 nullidega, mida sa kirjutad selle taha järgnevad 75 aastat. Nagu sa mõistad, on meie aju väga võimekas instrument.

Jah, aju on võimekas, aga see võib olla meile väga kahjulik instrument, kui me oleme selle enda jaoks kahjulikult "programmeerinud" valede uskumuste ja harjumustega. Kui me soovime oma elus midagi muuta, peame me muutma uskumusi ja harjumusi - neuronühendusi meie ajus.

Kuidas muuta neuronühendusi meie ajus? Läbi kontsentreeritud kordamise. Me peame võtma endale aja ning teadlikult hakkama sisestama ajju uut informatsiooni. Ning on üsna kindel, et me ei suuda seda infot sisestada möödaminnes kõige muu kõrvalt. Ei, me vajame selleks aega, et teha tööd ja viia läbi teadlik muutus oma neuronstruktuurides. Ja millal me selle aja saame? Läbi meditatsiooni.

Seega, kui me soovime vabaneda uskumustest, mis meid piiravad, peame me istuma rahulikult ja sisestama endale, missugused peaksid olema meie uued uskumused. See on äärmiselt lihtne ning puhas neuroteadus. Siin ei ole mitte vähimatki esoteerikat.

3.Meditatsioon pakub võimaluse siseneda uude maailma Teadlikkuse kasvades ning uskumuste muutmisel rahuneb meie meel. Me oleme teadlikud, mida me mõtleme ja tunneme ning läbi muutunud uskumuste oleme me vapramad ja altimad mõtlema mõtteid, mis toetavad meie maailma. See muutus on pikaajaline ning toimub seestpoolt väljapoole.

Kui meie meel on rahunenud, me suudame teadlikkuse kaudu olla pikemalt "kohal" ja uued uskumused hoiavad meid pidevalt mõnusalt õiges vibratsioonis, saame me teha veel ühte väga mõnusat praktikat, mille me seome meditatsiooniga - visualiseerimine.

Visualiseerimine on meile "antud" suurepärane võime meie alateadvus ja Universum "ära petta" pannes nad uskuma, et me oleme oma eesmärgi juba saavutanud. Kui me kasutame visualisatsiooni pelgalt teadlikul tasandil - me loome lihtsalt kujutise oma silme ette - , võib sellest jääda väheks, et loomise tegelikke mehhanisme käivitada. Me peame suutma ka selle pildi enda kehasse viia läbi sisemiste impulsside, milleks on meil aga vaja treenitud teadlikkust. Miks see vajalik on? Sest küsimus ei ole kunagi, mida me tahame või soovime saavutada. Küsimus on, kes me oleme - kellena me ennast identifitseerime? Kui me ei suuda piisavalt meisterlikult "teeselda" seda tunnet ja vibratsiooni, mis tekib juhul, kui eesmärk on juba saavutatud, ei suuda me ju tekitada resonantsi sellega, mida me soovime oma ellu "tõmmata". Ka see on väga lihtne mehhanism oma olemuselt. Vajab vaid natukene treenimist. Ja millal ning kuidas treenida? Ikka läbi meditatsiooni.

Meditatsioon on hea.

Artikkel meeldis? Soovi korral leiad siit lisalugemist ja vaatamist

Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Kursus
09. juuni 10:01 Tiiu kirjutas:
Lugedes läbi meditatsiooni info sain rohkem aru vibratsioonist ja visualiseerimisest. Ei piisa pelgalt teadlikul tasandil visualiseerimisest, vaid läbi sisemiste impulsside toimub muutus - vot seda viimast tahan õppida.
31. oktoober 21:38 H. kirjutas:
Ma leidsin nüüd midagi, mis mulle meeldis. Aitäh Sulle.
24. veebruar 21:36 Ülle kirjutas:
See on küll nüüd täiesti õige, et meile korrutatakse pidevalt, et:"sa ei suuda seda teha" või et "sa oled juba liiga vana, et üldse elus midagi veel saavutada." Ja seda korrutavad meile meie kõige lähedasemad inimesed ja sõbrad! Uskumatu! Kuidas selle vastu võidelda? Väga õige lahendus: istuda iga päev omaette vaikses nurgakeses ja lihtsalt iseendaga rääkida, korrates endale, et:"ma suudan seda" või et "mu vanus pole mulle oluline" või et "alustan kõike puhtalt lehelt!"........üldiselt on see esialgu raske, kui mitte võimatu, aga ükskord tuleb sellega algust teha, et oma neuronühendusi ajus parandada. Aitäh, Sulle Kaido! Tänu Sinule hakkan vist endaga palju rohkem tegelema.
Lisa oma kommentaar:
Sinu nimi:
Endise Eesti presidendi perenimi (kaslane):