Meelerahu »

Kuidas mitte midagi teha?
[21. november 2011 | Kirjutas: Kaido | 15044 korda loetud | kokku kommentaare: 16]

Maailm on nii kiireks muutunud. Nii palju on vaja teha, ja nii palju on vaja saavutada. Mis oleks, kui otsustaks mõnikord mitte midagi teha?

Lüngad
Jälgi hetkeks oma päeva, oma elu. Kas sa märkad seal lünki, või kogu sinu elu täis tegevusi? Sageli täiesti mõttetuid. Hommikul tööle, õhtul koju. Hommikul tööle, õhtul koju. Nii need päevad lendavad. Ei, nii need nädalad, kuud ja aastad lendavad. Aga kuhu? Kuhu nendel lennata on, kui tegelikult eksisteerib ainult praegune hetk?

Praegune hetk ongi lünk. See on lünk tegevuste vahel, mida sinu pea täis on bookitud. Seda teha, seda teha, ja seda on vaja ka teha ... mul ei ole aega puhata, ringi vaadata, elu märgata.

Aga kuhu me niimoodi kiirustame? Mida me tahame jõuda ära teha, ja kas keegi annab meile vimpli ühel päeval selle eest, et me niimoodi kogu aeg kiirustame?

Või on põhjuseks hoopis hirm, et midagi jääb tegemata, mistõttu meie elu kokku variseb. Meie peas on mõtted ja loogika, mis ütlevad, et kui see jääb tegemata, variseb minu elu kokku. Kuid kas see variseb?

Kui sa oled nädala või kaks haige olnud, oled sa märganud, et maailm eksisteerib väga hästi ka ilma sinuta. Kui sa ise endale lünki ei tekita, teeb seda elu ise. Võib olla teeb ta seda kahjutundest, sest sa rumaluke ei mõista, et kiirustada ei ole kuhugi. Võib olla teeb ta seda armust, sest sa oled lihtsalt nii hea inimene. Me ei tea, mis me haigeks jääme, ja niimoodi endale puhkusi "võtame", aga õnneks just nii see elu meid kannab.

Kuidas mitte midagi teha?
Fred Jüssi on väga tark mees. Ta ütles kunagi kuldsed sõnad: "Eestlaste seas on molutamine liiga vähe levinud. Kõik teevad ja kiirustavad kogu aeg kuhugi. Aga kuhu nad jõuda tahavad niimoodi?".

Alles mõni päev tagasi lugesin Facebookist ühe internetiturundaja mõtet, kuidas inimesed võiksid töötada patareide pealt, mida saab ühe tunniga täis laadida. Ta on lihtsalt nii busy, et tal ei ole aega magada nii palju nagu keha vajab. Sellele mõttele oli oma kümmekond kommentaari, kes kõik kiitsid takka. Õnneks küsis üks inimene lõpukommentaarina: "Kuhu sa kiirustad? Inimesed ei ole robotid."

Alusta mitte midagi tegemist olukordades, kus sa ei pea mitte midagi tegema. Kui sa alustad teisest otsast - näiteks otsustad mõnikord töö juures mitte midagi teha -, võib see ülemusele ja kolleegidele liiga silma jääda. Nad lihtsalt ei mõista, et sa oled inimeseks muutumas, vaid arvaksid, et oled lihtsalt laisk.

Seetõttu alusta näiteks poejärjekordadest või liiklusummikutest. Vali hetked, kui sa ei saa mitte midagi teha, ja märka, kuidas sinu mõistus otsib tegevust. Sest see ullikene ei oska ju ilma midagi tegemata kuidagi olla. Ja kui juhtubki, et sa ei anna talle midagi põnevat välismaailmas, hakkab ta jorutama peas. Märka seda.

Kui sa oled oma toidukäruga ostusabas, või autokäruga liiklussabas, siis lihtsalt hinga paar korda sügavalt sisse ning ole kohal. Ära tee mitte midagi. Lihtsalt ole seal, ja vaata, kuidas sa oled. Sa oled olemas. Kui mõistus tahab midagi kätte haarata, kellelegi helistada või eilset töökoosolekut analüüsida, siis lihtsalt märka seda, ja too tähelepanu tagasi hingamisele. Sellest piisab.

Mitte midagi tegemine on kunst. Et selle kunstiga tegelda, ei ole sul vaja mitte ühtegi kraadi ega aastatepikkust kogemust: sa saad mitte midagi teha just praegu, just seal, kus sa oled, ja just sellena, kes sa oled. Pelgalt peatades mõttevoolu ja takistades soovi jälle midagi teha - lihtsalt olles sina ise.

Kuidas mitte midagi teha? Lihtsalt öeldes, et nüüd otsustan ma mitte midagi teha.

Artikkel meeldis? Soovi korral leiad siit lisalugemist ja vaatamist

Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Raamat
E-Kursus
21. november 20:53 kaljo kirjutas:
Mu vanaisa pahandas vanaemaga,et too toob talle liiga tulise supi lauale.Töö vajab tegemist ja pole siin aega supi ärajahtumist oodata.....Tavalise inimese igapäevase rütmi eest hoolitseb arvatavasti kõikjalolev intellekt.Tal pole vaja selle pärast muretseda.Kui ta väsib,läheb ta lihtsalt magama ja ärkab puhanuna jälle ülesse.Seda,et ka ärkvel olles võib ennast täis laadida,on paljudele võõras.Ta ei leia,ega ka oska seda endas avastada.Milleks tal seda vaja on?Ennast sundida vaikseks jääma ja mittemidagi tegema,ei vii inimest arusaamisele,et milleks on vaja vaikust ja mittemidagi tegemist.Mis see mulle annab?Jah,ajutiselt võib see ju tuua mingi meele rahunemise,kuid see on ajutine.Mis toob tõelise mõistmise,et müra on kuuldav ainult tänu vaikusele ja mittemidagi tegemise taga on mittemidagi tahtev ärgas kohalolek?Kas see jääbki ainult mõistuse poolt fikseeritud teadmiseks.....?Kust kohast tuleb see latakas,et ma jäängi "mittemidagi" tegijaks?
21. november 21:27 K.T. kirjutas:
Jumal küll, lulliöömine ju eestlase suurim patt :).
22. november 10:52 Eve kirjutas:
kohe alguses tekkis tahtmine vastu vaielda, et kuidas ma oma aega kulutan mitte midagi tehes, aeg on nii väärtuslik ja kogu aeg tahaks midagi mõelda/teha, siis edasi lugedes olin nõus, et alustada hetkedest, kui ei saa midagi teha. Tõesti kogu aeg kerime mõtteid peas edasi ja tagasi, kuid vahest võiks lihtsalt olla ja tajuda enda ümbrust ja jälgida/tunda lõhnu, helisid, ümbrust, ennast ja seda nautida :)Tegelikult on ka töö juures sellised hetked head, sest annavad lisaenergiat. Kuid sellistest hetkedest tuleb osata ka välja tulla, mitte sõltuvusse jääda :)
22. november 11:05 Eve kirjutas:
tegelikult mulle tundub ka, kui meie ümber on pidev müra (raadio, tv, sumin, vestlused vms) ja me ei oska ilma mürata ollagi, siis on raske ka ennast mõista, sest oleme harjunud, et pea on mõtteid täis ja kuskilt antakse neid järjest juurde, endasse süüvimata ja selle müra sisse võib ka intuitsioon ära kaduda.
23. november 00:19 Kristiina kirjutas:
me paar päeva tagasi just arutasime ühe sõbraga Gunnar Aarma arvamust, et inimesed elavad hingetõmbeid....ehk siis mida rohkem me ennast hingetuks tõmbame, seda kiiremini meie energia, mis elamiseks antud, otsa saab...
elamata...nautimata...lihtsalt tõmmeldes...
23. november 00:23 Kristiina kirjutas:
...ja 1/7-st edu vaimsest seadusest ongi `Vähima pingutuse seadus` ;)
23. november 21:16 Caldalia kirjutas:
Mina juba oskan mitte midagi teha, see on nii eriline ja mõnus, et ei vahetaks millegi tegevuse vastu.
Nüüd tuli jälle tööd nii palju , mitte füüsilist, aga mõttetöö ja vaatlemine .
Tegelikult ükskõik mida teeme, on vaja seda nautida, samhästi kui mitte midagi tegemist.
24. november 08:10 Kogu aeg on vaja teada... kirjutas:
Üks lauluke elukestva tõe leidmiseks, mis on pideva teadvustamise rõhutamises juba irooniliseks muutunud.
(Kuigi laulukese read näivad sarnased, siis nii need ju ei ole, sest kogu aeg on vaja ...)

Kogu aeg on vaja leida,
kogu aeg on vaja teada,
kodu aeg on vaja leida,
mingit põhjust, seletust.

Kogu aeg on vaja leida,
kogu aeg on vaja teada,
kodu aeg on vaja leida,
mingit põhjust, seletust.

Kogu aeg on vaja leida,
kogu aeg on vaja teada,
kodu aeg on vaja leida,
mingit põhjust, seletust.

Kogu aeg on vaja leida,
kogu aeg on vaja teada,
kodu aeg on vaja teadvustada,
mingit põhjust, seletust.

Kogu aeg on vaja leida,
kogu aeg on vaja teada,
kodu aeg on vaja avastada,
mingit põhjust, seletust.

Kogu aeg on vaja leida,
kogu aeg on vaja teada,
kodu aeg on vaja vaadelda,
mingit põhjust, seletust.

Kogu aeg on vaja leida,
kogu aeg on vaja teada,
kodu aeg on vaja leida,
mingit põhjust seletust.
24. november 09:01 Täiendan kirjutas:
Iroonia jätkub

Kogu aeg on vaja leida,
kogu aeg on vaja teada,
kogu aeg on vaja tunda,
mingit põhjust, seletust.

Kogu aeg on vaja leida,
kogu aeg on vaja teada,
kogu aeg on vaja seletada,
mingit põhjust, teadmist.

Kogu aeg on vaja leida,
kogu aeg on vaja teada,
kogu aeg on vaja defineerida,
mingit põhjust, tunnetust.

Kogu aeg on vaja leida,
kogu aeg on vaja teada,
kogu aeg on vaja uskuda,
mingit põhjust, teadvustamist.

Kogu aeg on vaja leida,
kogu aeg on vaja teada,
kogu aeg on vaja arutleda,
mis siin toimub ja mis ei.

Kogu aeg on vaja Leida,
kogu aeg on vaja Teada,
kogu aeg on vaja Tunda,
kogu aeg on vaja Olla,
keegi, kes teadvustab Tõekest.
24. november 13:21 Uskumatu kirjutas:
Kõik me teame tõde juba sünnist saati ja kui defineerida elu olemust ka enne sündi ja peale surma siis ka siis juba teadsime ja teame. Me oleme kogu aeg teadnud seda. Seda ei ole vaja õppida ega õpetada, selle vääriliseks ei pea saama ja seda ei ole võimalik kaotada. Sellest ei ole võimalik kedagi eraldada ega eristada. Tõde on fundamentaalne nagu peegeli peegeldus, mis ei ole ilma peeglita. Mitte keegi ei ole ilma tõeta ja mitte keegi ei järgi vale tõde, see on võimatu.

Kuid kui tõde edasi otsida (mis ei ole kunagi kadunud olnudki) siis see on irooniline. Kujutaksid sa ette, et hakkaksid otsima, midagi, mida pole olemas olnudki. Kas sa usud, et leiad selle? Ei. Samamoodi on ka tõe leidmisega, sa ei leia seda kunagi, sest see pole kunagi
eraldi olnudki, see ei ole kunagi kadunud olnudki.



Ja veel üks irooniline lauluke:

Kogu aeg on vaja Kogeda,
Kogu aeg on vaja Leida,
kogu aeg on vaja Teada,
kogu aeg on vaja Tunda,
kogu aeg on vaja Olla,
keegi, kes teadvustab Tõekest.
24. november 16:05 Anu kirjutas:
Kui tõesti oleks võimalik kutsuda oma ellu võlur, kellel on sulle pakkuda ainult kaks valikut.

Millise TEGELIKULT VALIKS, KUI ENDA VASTU AUS OLLA?

1. Elu, mis on mugav, täis ainult naeru, rõõmu, õnne, erilisi joovastusi, vähe tööd, palju raha, väga palju raha ja kõik inimesed oleksid ühesuguse elutunnetusega.

2. Elu, millel on tõusud ja mõõnad, on võite, on kaotusi, on rõõmu, on pisaraid, on kukkumisi, on imesid, on kurbust, on erinevad inimesed, kes üllatavad meeldivalt või ebameeldivalt, kuid siiski rikastavad su sisemaailma, on naeru, on elu ennast, on valu, on armastust, on sündi ja surma.
24. november 17:21 kaljo kirjutas:
Mul on tore küll heietada,aga ikkagi valiks "mittemidagi tegemise".Oleks kui tühi ekraan,mille pealt kõik sündmused mööda libisevad ja jätavad "minu" puutumata.... Sellegi poolest olen olemas ja kaihfin kõike rõõmuga.
24. november 19:46 Las jääda nii kui oli... kirjutas:
Mõned mõtted. Olin dussi all ja
korraga hakkas üks viis ja ühed
sõnad kummitama. Ma ei tea miks
aga just esimene salm jäi kordama
ja lihtsalt spontaane naeratus tuli
huulile. Jagan ka teiega. Igaks
juhuks mainin üle, et ärgu keegi
seda isiklikult võtku, sest siin ei
ole midagi isiklikult võtta. Lihtsalt
hakkas midagi peas kummitama ja see
haakub justkui niihästi ületähtsustatud
teadvustamisega aga tegelikult ei ole
sellel laulul mingit tähtust/tähendust.

Tuli just meelde ka selle laulu viis.
See tuleb sellest tuttavast laulust:

Las jääda nii kui oli,
las jääda nii kui on,
las jääda ... jne.


Natuke kohendades aga tulid
hoopis niisugused sõnad:

1.salm (ja refrään peale
iga salmi tavaliselt):

Kogu aeg on vaja leida,
kogu aeg on vaja teada,
kogu aeg on vaja leida,
mingit põhjust, seletust.

2.salm
Kogu aeg on vaja leida,
kogu aeg on vaja teada,
kogu aeg on vaja mõista,
mingit põhjust, seletust.

3.salm
Kogu aeg on vaja leida,
kogu aeg on vaja teada,
kogu aeg on vaja teadvustada,
mingit põhjust, tähendust.

4.salm
Kogu aeg on vaja teadvustada,
kogu aeg, kogu aeg, kogu aeg,
kogu aeg on vaja teadvustada,
mis siis toimub päriselt, ahoi.
24. november 22:27 kaljo kirjutas:
Kaido! See jutt läheb vähe teemast mööda,kuid ma tahtsin Sult küsida kommentaaride kohta veidi.Ma pole ise mingi "kommentaator",kuid need Sinu positiivsed lähenemised Elu nii huvitavatele külgedele ,panevad läpakat näppima. Küsimus on nimelt selles,et Sa jätad oma artiklite järele ruumi,mis on ilmselt selleks mõeldud,et kommenteerida.Kas see on mõeldud meile ,kui lugejatele,arvamuste avaldamiseks või kontrollid Sa enda reageeringuid nende pealt?Pankroti artikli kommentaaride kohta SA vist ütlesid,et need arvamused Sind ei kõiguta...Lihtsalt tuli sihukene mõte pähe.Kõike head soovides.
24. november 22:57 Kaido Pajumaa kirjutas:
Kaljo,

jah, ma loen kõik kommentaarid läbi. Kui keegi küsib midagi otseselt minult, siis ma võimalusel vastan (kui märkan ka vanemate artiklite juures).

Muidu on aga see kommenteerimise võimalus lihtsalt oma arvamuse avaldamiseks. Mina avaldan oma arvamuse artikli kaudu - lugejad saavad oma avaldada kommentaaride kaudu. Demokraatia peab ikka olema ju :))
25. jaanuar 22:42 Ave kirjutas:
Isegi kui suudad pisut lihtsalt olla, siis koputab kuklas, et maailmal ja inimestel on sulle hulgi põnevat pakkuda nagu Kaido Pajumaal, ta lihtsalt ei lase sul niisama olla...paneb mõtlema kui avada Sisekosmose lk.
Lisa oma kommentaar:
Sinu nimi:
Endise Eesti presidendi perenimi (kaslane):